Majitelé sedmi heren, které předloni přijatá vyhláška nemá na seznamu povolených, se odkazují na povolení od ministerstva financí.

Město je proto obešle výzvou, aby provoz ukončili do třiceti dní.

Dopis obdrží i dalších osm podniků, které dříve povolilo město a ve kterých hrací přístroje od začátku roku 2015 už být neměly.

Jaký bude následný postih, pokud hazard v těchto podnicích neskončí? To radní zatím nestanovili.

S rušením nespěchají

Na to, že některé podniky po Novém roce neukončily provoz automatů, jak nařizovala vyhláška z roku 2013, upozornil Olomoucký deník již před dvěma týdny.

Herny také kontrolovali úředníci magistrátu. Zjistili, že automaty nezmizely z celkem patnácti adres.

Regulace hazardu v Olomouci• obecně závazná vyhláška o regulaci hazardu v Olomouci byla schválena v únoru 2013 a platí od dubna 2013

• povoluje celkem 57 adres, kde je možné provozovat hazard SEZNAM ZDE

• od 1. 1. 2015 nepovoluje provoz hazardu na 26 adresách, kde dříve vydalo povolení ministerstvo financí

• od 1. 1. 2015 zakazuje provoz hazardu na 14 dříve městem povolených veřejně přístupných místech

• součástí vyhlášky je i uzavřená deklarace mezi městem a provozovateli hazardu, na jejím základě zmizely z ulic venkovní blikající poutače a jackpoty, herny musejí mít kamerový systém a musejí zabránit rušení nočního klidu

V sedmi hernách se nyní provozovatelé ohrazují tím, že vznikly výhradně na základě povolení ministerstva financí. Podle města i tak musejí skončit.

„Nejsou součástí adres, které povoluje obecně závazná vyhláška. Jejich provozovatelům zašleme výzvu, aby do třiceti dní ukončili provoz videoloterijních terminálů," uvedl náměstek primátora Olomouce Martin Major.

Výzvu jako jeden z provozovatelů obdrží například společnost Synot Tip, která má přístroje i na několika nepovolených adresách ve městě, například v herně U Naftaře v Zeyerově ulici.

„V Olomouci provozujeme pouze ta zařízení, na která máme platná povolení právě od ministerstva financí. Zároveň čekáme na výsledky legislativního procesu, týkajícího se rušení povolení těch zařízení, která jsou v rozporu s místní obecně závaznou vyhláškou," sdělila mluvčí společnosti Synot Tip Magda Pekařová.

Čeká se na verdikt ministerstva

Dopisy od města obdrží i ministerstvo financí. To proto, aby se vyřešil rozpor mezi požadavkem vyhlášky na zrušení adres a povolením, která mají určité přístroje od ministerstva.

„Vyzýváme ho jakožto orgán vydávající příslušná povolení, aby zohlednilo rozhodnutí obce a vydaná povolení zrušilo," sdělila Radka Štědrá, mluvčí olomouckého magistrátu.

Ministerstvo financí se situací zabývá.

„V současnosti v Olomouci zahajujeme osm správních řízení s počtem zhruba padesáti technických herních zařízení. Ta jsou v rozporu s městskou vyhláškou. Do pravomocného ukončení správního řízení příslušné povolení platí," sdělil Radek Ležatka, mluvčí rezortu.

52 zakázaných automatů bliká dál

Korespondenci s výzvou k okamžitému odstranění automatů najdou v poštovních schránkách i další provozovatelé.

Jejich automaty měly povolení od města do konce roku. V osmi provozovnách ale herní zařízení fungují dál.

„Na těchto adresách je stále v provozu padesát dva přístrojů, i u nich budeme požadovat neprodlené ukončení jejich provozu," vyzdvihl Martin Major, náměstek primátora.

Pochybení se týkalo například podniků na Masarykově třídě, v Čajkovského ulici či na návsi Svobody.

Co s provinilci?

Co se stane, když provozovatelé herní přístroje do požadované třicetidenní lhůty neodstraní?

Město zatím hledá řešení.

„Je potřeba postupovat podle zákona o přestupcích. Zjišťujeme, jakou možnost postihu vlastně máme. Uvažujeme i tím způsobem, že pokud by provozovatelé neuvedli současný stav do souladu s obecně závaznou vyhláškou, tak potom by město velmi zvažovalo, jestli by jim v budoucnu vyhovělo s povolením nějaké jiné herny," dodal náměstek Martin Major.

Další regulace na spadnutí

Zároveň však přidal, že během června či září by měla být na stole připravená nová vyhláška o regulaci hazardu.

„Počítáme s další redukcí hazardu," dodal Major.

Současná vyhláška, kterou schválilo zastupitelstvo na začátku roku 2013, na území města povoluje padesát sedm adres, kde je možné hazard provozovat.