Město sice na návrh památkářů uděluje pokuty, přesto donutit provozovatele sundat nevkusné či rušivé reklamy z domů prakticky nedokáže. A to i proto, že většina z poutačů je v interiéru za okny budovy.

„Pro nás je to reklama, láká to k nám lidi. Památkáře sice chápeme, ale bez neonových tabulí, jackpotů a světel herna v podstatě neexistuje, nemá na co upozorňovat,“ řekla jedna z pracovnic firmy Endl, která nechtěla sdělit své jméno.

Společnost Endl vlastní na třídě Svobody hernu Banco Casino, která před pozadím z olomouckých věží přetéká blikajícími vábničkami na výherní automaty.

„Podle mě nejsou světelné tabule tak časté, protože přímo v centru města jsou všehovšudy tři herny, takže si nemyslím, že by to lidem muselo až tak vadit,“ myslí si Alena Vyhlídalová z herny Admirál, která sídlí na Dolním náměstí nad Masnými krámy.

Herny ulice umrtvují a přitahují kriminalitu

Památkový ústav jako odborné pracoviště má jen omezené možnosti, jak světelné tabule, potažmo herny z centra vystrnadit. Může jen podat návrh magistrátu, aby je zakázal nebo alespoň udělil pokutu.

„Primárně by v historickém centru vůbec herny být neměly, protože ruší atmosféru centra města svými nevkusnými a křiklavými reklamami. Místo aby ulice oživovaly, tak je naopak umrtvují a přitahují kriminalitum,"řekl Jan Kubeš z odboru konzervace a obnovy kulturních památek NPÚ.

„Máme ovšem omezené prostředky – může se vyjadřovat totiž jen k venkovním světelným tabulím a stavebním úpravám. Problém je, že většina z nich je načerno a billboardy jsou nepovolené,“ dodal památkář.

Co si o hernách v centru Olomouce myslíte vy?
Svůj hlas můžete přidat v naší ANKETĚ, svůj názor připojit v diskusi pod článkem.

V Masných krámech se vesele točí automaty

„Nad fungováním heren v centru města nejásá asi nikdo, snad kromě jejich provozovatelů a vlastníků nemovitostí. Abychom ochránili alespoň Horní a Dolní náměstí, platí už druhým rokem městská vyhláška, která instalaci výherních hracích automatů v samotném historickém jádru města neumožňuje," reagoval mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.

„Určitou výjimkou zůstává herna Admirál v objektu Masných krámů, a to jenom kvůli užívané adrese z Uhelné ulice. Provozovatel už v minulosti musel odstranit světelné poutače po zásahu našeho oddělení památkové péče. Aktuálně tam památkáři situaci znovu prověřují,“ uvedl Rašťák.

Reklamy v oknech jsou bez postihu

Obchodníci si však počínají velmi kreativně, své billboardy a reklamní poutače umísťují tak, aby se vyhnuli zásahům ze strany památkářů. Pokud mají světelné tabule nebo lepené reklamy ve výlohách či za oknem, nepodléhá taková instalace žádnému omezení.

„Momentálně prověřujeme, jestli vůbec a jak by bylo možné stanovit určitá pravidla pro užívání reklamních poutačů a celkový vzhled heren uvnitř městské památkové rezervace, což je širší okruh než jenom Horní a Dolní náměstí,“ uzavřel Rašťák.

Nevkusné neony, reklamy i samotná přítomnost heren v památkové rezervaci vadi i mnoha Olomoučanům. Podniky s výherními automaty navrhli v internetové diskusi hned někoilikrát na největší ostudu města. V průběžném pořadí hlasování na našem webu patří herny na přední místa největších "hyzdičů" historické Olomouce.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový magistrát: radnici těší, Olomoučany prý už míň

Co s bývalou Jednotou? Oprava se zatím nechystá

Opravy Národního domu zatím halí tajemství

Víc světla na náměstí: nahradí sirky plácačky?

Co s letadlem? Nevábné místo možná nespraví ani nová hala