Podle manželky autora vlajky prezidenta České republiky, který před měsícem zemřel, sice heraldik měl smysl pro humor, akci recesistů a následné zmizení vlajky by ale určitě odsoudil.

„Nepovažoval by to za dobrý vtip. Jiří měl smysl pro humor, ale toto by odsoudil," reagoval na svérázný protest recesistů proti Miloši Zemanovi.

„O úřadující hlavě státu si můžeme myslet své a v demokratické zemi to také můžeme dávat různými způsoby najevo, ale zneužívat jeden ze státní symbolů k jeho kritice? Ke státním symbolům bychom měli chovat úctu, ne je někde zahodit," dodala Jaroslava Loudová, která žije v Olomouci.

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. Autor: čtk

Standarta muže, který se nestydí vůbec za nic

Umělecká skupina Ztohoven pronikla v sobotu 19.září v podvečer na Hrad v přestrojení za kominíky a vyměnila vlajku prezidenta republiky.

Místo standarty s nápisem Pravda vítězí, kterou vytvořil respektovaný olomoucký heraldik, pověsili na stožár obří červené trenky.

„Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic," komentovala nato kousek na svých internetových stránkách.

Zdroj: Ztohoven

Zmizela Loudova vlajka i originál znaku

Prezidentská zástava, která je jedním ze šesti státních symbolů České republiky, zmizela a dodnes po ní pátrá policie.

„Prezidentská vlajka se stále ještě nenalezla, ani ji nikdo nevrátil," potvrdila ve čtvrtek mluvčí Policejního prezídia Jana Macalíková.

Hrad však bez vlajky nezůstal. Zmizelou krátce nato nahradila jiná.

Výměna vlajky o rozměrech metr krát metr za trenýrky stála místo šéfa prezidentské ochranky Petra Dongrese.

Škodu Hrad vyčíslil na 100 tisíc korun.

Manželka zesnulého heraldika v souvislosti s „kauzou" kolem prezidentské vlajky připomněla ztrátu státního znaku, který Louda navrhl a jehož originál se před několika lety ztratil v Parlamentu.

Jiří Louda nad tím nechápavě kroutil hlavou.

„Bohužel se nenašel. Jsou kolem toho zvláštní okolnosti, o kterých bych se nerad šířil. Byl jsem požádán, abych ho udělal znovu. Dalo mi to docela práci – minimálně dva týdny – musel být naprosto totožný s prvním originálem," uvedl před pěti lety v rozhovoru pro Olomoucký deník heraldik, který by se v sobotu dožil 95 let.