VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hendikepovaná matka, která i s dětmi skončila na ulici, dostane novou šanci

Na samé dno svých sil i možností může člověk spadnout několikrát, šancí jak z toho ven, už ale obvykle tolik nedostane. Pavla Karafová z Olomouce teď má naději na návrat do běžného života ve svých rukou.

26.10.2017 1
SDÍLEJ:

Pavla Karafová z OlomouceFoto: DENÍK/Petra Pášová

Hendikepovaná žena upoutaná na vozík, se se svými dvěma dětmi ocitla z hodiny na hodinu na ulici.

To menší je přitom jen několik týdnů staré miminko.

Za rodinou stojí neziskové organizace, Olomoučané, ale i Olomoucký deník, který jim věnuje část výtěžku z charitativního Kabelkového veletrhu

8400 měsíčně za jednu místnost

Středu 11. října 2017 si bude Pavla Karafová pamatovat asi už do konce života.

Do té doby totiž bydlela s přítelem a dvěma dětmi na jedné z olomouckých ubytoven.

„Ze začátku bylo všechno v pořádku, ale poslední dva týdny byl majitel nepříjemný. Hodně nás urážel, napadal nás, vyhrožoval, že nás vyhodí,“ popsala drobná žena, která se narodila s rozštěpem páteře a je upoutaná na invalidní vozík.

Situace se podle ní vyhrotila v den, kdy byli s přítelem a šestitýdenním miminkem na vyšetření v olomoucké Fakultní nemocnici.

Když se k večeru vrátili na ubytovnu, zjistili, že všechny jejich věci jsou vystěhované před budovou.

„Majitel to udělal bez našeho vědomí. Správce nám řekl, že dostal od něj zákaz, aby nás pustil dovnitř. Volali jsme mu a na otázku, kam máme jít, odpověděl, že ho to nezajímá, že mu dlužíme nájem za dva měsíce,“ pokračovala Pavla Karafová.

„Přitom jsme září zaplatili do koruny, ale nedal nám doklad. Nemáme mu to teď jak dokázat. Dokonce zapřel platbu dva tisíce korun, jako sponzorský dar, na doplacení nájmu,“ připomněla.

V ubytovně bydleli v jedné místnosti, platili nájem 8400 korun a problémy s majitelem prý měli už delší dobu.

„Je náladový, nic si nepamatuje a vymýšlí si,“ doplnila čtyřiatřicetiletá maminka.

Majitel ubytovny: Bylo to neúnosné

Majitel ubytovny Jan Pochyla situaci ale vidí trochu jinak.

„Přišla paní na vozíku s dítětem a partnerem, že potřebují dočasné ubytování než jim úřady něco seženou. Z principu na ubytovny děti nebereme, ale nechal jsem se přesvědčit, že je to dočasně. Nějakou dobu to fungovalo, nájem platili postupně, ale platili. Pak se situace začala stupňovat, až to bylo neúnosné a to kvůli podmínkám v jakých žili. Navíc pán měl hodně velké problémy s alkoholem, když přišly složenky, tak na několik dní zmizel,“ uvedl muž.

To, že je Pavla Karafová těhotná nevěděl, před měsícem jim prý neprodloužil nájemní smlouvu a řekl, ať se vystěhují.

„Uplynul měsíc, nedělo se nic. Ozvali se mi z nějaké nadace, že to budou řešit, doplatili za ně dluh dva tisíce a že budou situaci řešit dál, ale pak se už nic nedělo,“ pokračoval Jan Pochyla a doplnil, že důvodem vystěhování nebyly dluhy, ale podmínky, v jakých rodina žila.

„Nájemníci mi dluží peníze třeba za čtyři měsíce a ještě jsem nikoho takhle nevyhodil. Tady to bylo stále horší a nebyla naděje, že se to začne zlepšovat. Poslední dva měsíce se otázka jejich ubytování řešila velmi intenzivně a poslední měsíc už tam vůbec neměli být,“ dodal.

Do ledna v Ostrůvku. Co potom?

Když Pavla Karafová zjistila, že jsou bez střechy nad hlavou, cítila se strašně. Najít rychle nocleh není snadné.

„Panikařila jsem a začala jsem usilovně přemýšlet, kam večer půjdeme,“ vzpomínala.

Nakonec kontaktovala krizové centrum na Charitě, kde ji odkázali na olomoucké Dětské centrum Ostrůvek.

„Tam jsem pak situaci začala druhý den řešit, ale onu krizovou noc jsme s dětmi přečkali na azylovém domě na Holečkové. Přítel byl na Charitě,“ řekla.

V Dětském centru Ostrůvek je Pavla Karafová spolu se svými dětmi a podle posledních zpráv tam bude až do konce letošního roku.

Od ledna si ale musí najít nové bydlení.

„Je to hodně o penězích, realitky chtějí kauci, rezervační poplatek, provizi a my bychom to finančně dohromady nedali. Děti jsou spokojené a máme se tady dobře. Přemýšlím ale nad tím, co bude dál, věřím, že to dobře dopadne. Stačila by nám garsonka, jedna místnost, hlavně aby děti měly zázemí a nic jim nechybělo,“ přála si žena.

Chtěla mít rodinu, nikdy ji neměla

Pomoci mladé rodině se snaží hlavně dobrovolníci a členového Dobrého místa pro život.

Předsedkyně spolku Věra Novotná se s Pavlou Karafovou zná už devět let, ještě z doby kdy postižená žena pracovala v Trendu vozíčkářů Olomouc.

„Problém Pavlínky je v tom, že je hodně hrdá a o pomoc si řekne až v momentě, kdy jí už hodně teče do bot. Její život nebyl snadný, maminka ji po porodu odložila do kojeňáku, vychovávala ji babička, a když odešla do domova důchodců, přestala mít nad sebou dohled a šlo to s ní dolů,“ uvedla Věra Novotná.

Připustila, že s partnerem to Pavla Karafová neměla vždy snadné a aktuálně se jejich cesty prý rozešly.

„Lidi ji třeba kritizují za to, že si pořídila dvě děti, ale chtěla mít rodinu, kterou sama nikdy neměla. Ano, bylo to nezodpovědné, ale lehko se to kritizuje někomu, kdo zázemí a mámu měl,“ pokračovala předsedkyně Dobrého místa pro život.

To také pro ženu hledá nové bydlení a vypadá to, že už se našlo.

Bezbariérový byt za rozumný nájem 

„Oslovila nás jedna firma, která by Pavle mohla nabídnout za i rozumný nájem bezbariérové bydlení ve 2+1. Snad tom klapne,“ řekla Věra Novotná a připomněla, že založila i účet, kam lidé mohu přispívat. Aktuálně je na něm něco okolo 50 tisíc korun.

„Slíbila jsem Pavle, že jí zařídím kurz finanční gramotnosti. Starší holčička bude chodit do školky na Blanické, domluvili jsme už i s dobrovolníky, kteří na Pavlu budou dohlížet a budou ji učit samostatnosti,“ upozornila ještě Věra Novotná.

Díky Dobrému místu a lidem s otevřeným srdcem, tak Pavla Karafová dostala a ještě dostane druhou šanci.

„Chci všem, co pomáhají poděkovat. Speciálně v Dětském centru Ostrůvek. Pavlínce jsem řekla, že za ní lidi stojí a chtějí jí pomoct, ale především musí ona sama chtít. Psala mi, že je vděčná, že dostala druhou šanci a slíbila, že se bude snažit. Takže my jí teď ukážeme cestu a směr, ale zbytek už bude jen a jen na ní,“ doplnila Věra Novotná.

Magistrát: Rodina teď o pomoc nežádala
Případem hendikepované Pavly Karafové se zabývá odbor sociálních věcí města Olomouce. Podle jeho vedoucího Michala Majera, pracují sociální pracovníci s paní Karafovou od roku 2015, letos se uskutečnilo pětadvacet kontaktů, z toho pět bylo osobních.

"Poslední byl 11. října dopoledne, v den vystěhování z ubytovny,“ sdělil Michal Majer a doplnil, že s rodinou jsou pracovníci úřadu dlouhodobě v kontaktu, bezprostředně před vzniklou situací.

„Rodina bohužel aktuálně žádné problémy neavizovala a o pomoc nežádala,“ pokračoval vedoucí odboru. 

Vysvětlil také, že rodičům s tělesným postižením, kteří pečují o své děti, v podobných situacích je město schopno nabídnout nouzové ubytování na Domově pro ženy a matky s dětmi na Holečkově ulici, případně zprostředkovat jim jiné nouzové ubytování.

„Dlouhodobým řešením je ubytování zdravotně postižených rodičů i s dětmi v takzvaných bezbariérových bytech, kterých má statutární město Olomouc k dispozici celkem šedesát osm,“ uvedl Michal Majer.

Co se týká řešení sociálních problémů a otázek spojených s péčí o děti, kromě vlastních sociálních pracovníků město Olomouc v takovýchto případech nabízí služby spolupracujících organizací, které rodičům s dětmi nabízejí například poradenství při péči o děti, nácvik a používání různých zdravotních pomůcek, doprovod na úřady a mnoho dalších služeb. (paš)

Autor: Petra Pášová

26.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 20 000 Kč

Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Střední novosadská č.p. 87/53, Olomouc., POŽADUJEME:, - Kvalifikační předpoklady dle zákona 563/2004 Sb. (zákon o pedagogických pracovnících), - Znalost grafických programů aplikace Adobe Creative Cloud (Illustrator, Photoshop, InDesign, Muse), - Znalost polygrafických technologií a procesů, - Znalost AJ na komunikativní úrovni, - Ochota ke služebním cestám (včetně zahraničních), NABÍZÍME:, - Finanční ohodnocení dle platné legislativy - 20 000Kč, - Zázemí stabilní organizace, - Možnost kariérního růstu, - Nástup 1. 9. 2018, , Zájemci o pracovní pozici zasílejte své nabídky včetně strukturovaného životopisu a portfolia do 15. 6. 2018 POUZE na adresu: skyva@polygraficka.cz. Pracoviště: Střední škola polygrafická, olomouc, střední novosadská 87/53, Střední novosadská, č.p. 87, 779 00 Olomouc 9. Informace: Jen písemně, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 145 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 145 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Nádražní č.p. 106, Litovel. Nástup možný ihned. Zkušební doba 3 měsíce., Požadavky: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení strojírenských výkresů., Požadovaná kvalifikace: EN ISO 9606-1 135 P BW FM1 S s14 PF ss nb EN ISO 9606-1 135 P FW FM1 S s14 PF ml, lépe EN ISO 9606-1 135 P BW FM2 S s14 PF ss nb EN ISO 9606-1 135 P FW FM2 S s14 PF ml. S praxí provádění svarů kontrolovaných UZ a praxí s drážkováním uhlíkovou elektrodou. Zkušeností se svařováním s trubičkou 138 a 136 výhodou., Práce 40 hod./týden, pondělí - pátek, 8 hod./den. Prac. doba: 6:00 - 14:30 hod. včetně zákonné přestávky. Příspěvek na stravování., První kontakt POUZE telefonicky v pracovní dny od 8:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Hopax s.r.o., Nádražní, č.p. 106, 784 01 Litovel. Informace: Ing. Pavel Bak Jozef Pavlík,, +420 602 714 875,602 108 938.

Služby - Služby Ostatní služby 13 500 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Obsluha solárního studia. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dukelská č.p. 1052/1, Olomouc., Hledáme obsluhu do solárního studia. Požadujeme pozitivní vztah k péči o tělo, fyzickou zdatnost, všeobecný přehled v oblasti kosmetiky, znalost práce s PC, ŘP sk. B, znalost AJ výhodou. , Vzdělání: Střední odborné s výučním listem, střední odborné bez vyučení a bez maturity., Jednosměnný provoz, dělené směny., Zam. výhody: Ano., Kontakt je možný POUZE e-mailem.. Pracoviště: Ideal technology s.r.o. - prac. olomouc, Dukelská, č.p. 1052, 779 00 Olomouc 9. Informace: Lucie Hegerová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 13 500 Kč

Vrátní Vrátný/á OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Dolní novosadská č.p. 516/84, Olomouc. Nástup možný ihned. Doba určitá., Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík, základní znalost práce s PC, certifikát strážného výhodou. Pracovní doba je rozvržena do 12 hod. směn dle domluvy (5.30-17.30, 17.30-5.30 hod.). Náplň práce: kontrola osob a vjíždějících vozidel, obchůzková činnost, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve POUZE telefonicky (735 171 157, v pracovní dny mezi 7.30 - 16.00 hod.) a domluví si schůzku - nechodit osobně na adresu místa výkonu.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - prac. dolní novosadská, olomouc, Dolní novosadská, č.p. 516, 779 00 Olomouc 9. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gólman Sigmy Miloš Buchta
15

Zklamaný Buchta chtěl skončit. Jsme rádi, že Jílek vybudoval toto mužstvo, říká

Ilustrační foto
24

Kam o víkendu? Na pivní festival, víno i běh kolem Moravy

Zemřel Vladimír Zicháček, bývalý ředitel Slovanského gymnázia

Středoškolský pedagog a bývalý ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Vladimír Zicháček zemřel v pondělí 21. května po dlouhé a těžké nemoci.

Atraktivnější letňák? Proměna stojí kvůli úřadům, říká provozovatel

Předložil plán, díky němuž se stal nájemcem letního kina v Olomouci. Vyhrál soutěž, kterou vypsala radnice. Slíbil, že postaví novou hospůdku v kombinaci dřeva a skla a upraví okolí.

Opilá žena s holčičkou se motala po Povlu, měla 2,6 promile

U opilé ženy s kočárkem na Schweitzerově ulici v Olomouci zasahovali ve středu odpoledne strážníci.

Bolid prolétl nad Hanou, na zem možná dopadly meteority

Vzácný úkaz nabídla ve středu během soumraku obloha ve východní části Česka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT