VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hendikepovaná matka, která i s dětmi skončila na ulici, dostane novou šanci

Na samé dno svých sil i možností může člověk spadnout několikrát, šancí jak z toho ven, už ale obvykle tolik nedostane. Pavla Karafová z Olomouce teď má naději na návrat do běžného života ve svých rukou.

26.10.2017 1
SDÍLEJ:

Pavla Karafová z OlomouceFoto: DENÍK/Petra Pášová

Hendikepovaná žena upoutaná na vozík, se se svými dvěma dětmi ocitla z hodiny na hodinu na ulici.

To menší je přitom jen několik týdnů staré miminko.

Za rodinou stojí neziskové organizace, Olomoučané, ale i Olomoucký deník, který jim věnuje část výtěžku z charitativního Kabelkového veletrhu

8400 měsíčně za jednu místnost

Středu 11. října 2017 si bude Pavla Karafová pamatovat asi už do konce života.

Do té doby totiž bydlela s přítelem a dvěma dětmi na jedné z olomouckých ubytoven.

„Ze začátku bylo všechno v pořádku, ale poslední dva týdny byl majitel nepříjemný. Hodně nás urážel, napadal nás, vyhrožoval, že nás vyhodí,“ popsala drobná žena, která se narodila s rozštěpem páteře a je upoutaná na invalidní vozík.

Situace se podle ní vyhrotila v den, kdy byli s přítelem a šestitýdenním miminkem na vyšetření v olomoucké Fakultní nemocnici.

Když se k večeru vrátili na ubytovnu, zjistili, že všechny jejich věci jsou vystěhované před budovou.

„Majitel to udělal bez našeho vědomí. Správce nám řekl, že dostal od něj zákaz, aby nás pustil dovnitř. Volali jsme mu a na otázku, kam máme jít, odpověděl, že ho to nezajímá, že mu dlužíme nájem za dva měsíce,“ pokračovala Pavla Karafová.

„Přitom jsme září zaplatili do koruny, ale nedal nám doklad. Nemáme mu to teď jak dokázat. Dokonce zapřel platbu dva tisíce korun, jako sponzorský dar, na doplacení nájmu,“ připomněla.

V ubytovně bydleli v jedné místnosti, platili nájem 8400 korun a problémy s majitelem prý měli už delší dobu.

„Je náladový, nic si nepamatuje a vymýšlí si,“ doplnila čtyřiatřicetiletá maminka.

Majitel ubytovny: Bylo to neúnosné

Majitel ubytovny Jan Pochyla situaci ale vidí trochu jinak.

„Přišla paní na vozíku s dítětem a partnerem, že potřebují dočasné ubytování než jim úřady něco seženou. Z principu na ubytovny děti nebereme, ale nechal jsem se přesvědčit, že je to dočasně. Nějakou dobu to fungovalo, nájem platili postupně, ale platili. Pak se situace začala stupňovat, až to bylo neúnosné a to kvůli podmínkám v jakých žili. Navíc pán měl hodně velké problémy s alkoholem, když přišly složenky, tak na několik dní zmizel,“ uvedl muž.

To, že je Pavla Karafová těhotná nevěděl, před měsícem jim prý neprodloužil nájemní smlouvu a řekl, ať se vystěhují.

„Uplynul měsíc, nedělo se nic. Ozvali se mi z nějaké nadace, že to budou řešit, doplatili za ně dluh dva tisíce a že budou situaci řešit dál, ale pak se už nic nedělo,“ pokračoval Jan Pochyla a doplnil, že důvodem vystěhování nebyly dluhy, ale podmínky, v jakých rodina žila.

„Nájemníci mi dluží peníze třeba za čtyři měsíce a ještě jsem nikoho takhle nevyhodil. Tady to bylo stále horší a nebyla naděje, že se to začne zlepšovat. Poslední dva měsíce se otázka jejich ubytování řešila velmi intenzivně a poslední měsíc už tam vůbec neměli být,“ dodal.

Do ledna v Ostrůvku. Co potom?

Když Pavla Karafová zjistila, že jsou bez střechy nad hlavou, cítila se strašně. Najít rychle nocleh není snadné.

„Panikařila jsem a začala jsem usilovně přemýšlet, kam večer půjdeme,“ vzpomínala.

Nakonec kontaktovala krizové centrum na Charitě, kde ji odkázali na olomoucké Dětské centrum Ostrůvek.

„Tam jsem pak situaci začala druhý den řešit, ale onu krizovou noc jsme s dětmi přečkali na azylovém domě na Holečkové. Přítel byl na Charitě,“ řekla.

V Dětském centru Ostrůvek je Pavla Karafová spolu se svými dětmi a podle posledních zpráv tam bude až do konce letošního roku.

Od ledna si ale musí najít nové bydlení.

„Je to hodně o penězích, realitky chtějí kauci, rezervační poplatek, provizi a my bychom to finančně dohromady nedali. Děti jsou spokojené a máme se tady dobře. Přemýšlím ale nad tím, co bude dál, věřím, že to dobře dopadne. Stačila by nám garsonka, jedna místnost, hlavně aby děti měly zázemí a nic jim nechybělo,“ přála si žena.

Chtěla mít rodinu, nikdy ji neměla

Pomoci mladé rodině se snaží hlavně dobrovolníci a členového Dobrého místa pro život.

Předsedkyně spolku Věra Novotná se s Pavlou Karafovou zná už devět let, ještě z doby kdy postižená žena pracovala v Trendu vozíčkářů Olomouc.

„Problém Pavlínky je v tom, že je hodně hrdá a o pomoc si řekne až v momentě, kdy jí už hodně teče do bot. Její život nebyl snadný, maminka ji po porodu odložila do kojeňáku, vychovávala ji babička, a když odešla do domova důchodců, přestala mít nad sebou dohled a šlo to s ní dolů,“ uvedla Věra Novotná.

Připustila, že s partnerem to Pavla Karafová neměla vždy snadné a aktuálně se jejich cesty prý rozešly.

„Lidi ji třeba kritizují za to, že si pořídila dvě děti, ale chtěla mít rodinu, kterou sama nikdy neměla. Ano, bylo to nezodpovědné, ale lehko se to kritizuje někomu, kdo zázemí a mámu měl,“ pokračovala předsedkyně Dobrého místa pro život.

To také pro ženu hledá nové bydlení a vypadá to, že už se našlo.

Bezbariérový byt za rozumný nájem 

„Oslovila nás jedna firma, která by Pavle mohla nabídnout za i rozumný nájem bezbariérové bydlení ve 2+1. Snad tom klapne,“ řekla Věra Novotná a připomněla, že založila i účet, kam lidé mohu přispívat. Aktuálně je na něm něco okolo 50 tisíc korun.

„Slíbila jsem Pavle, že jí zařídím kurz finanční gramotnosti. Starší holčička bude chodit do školky na Blanické, domluvili jsme už i s dobrovolníky, kteří na Pavlu budou dohlížet a budou ji učit samostatnosti,“ upozornila ještě Věra Novotná.

Díky Dobrému místu a lidem s otevřeným srdcem, tak Pavla Karafová dostala a ještě dostane druhou šanci.

„Chci všem, co pomáhají poděkovat. Speciálně v Dětském centru Ostrůvek. Pavlínce jsem řekla, že za ní lidi stojí a chtějí jí pomoct, ale především musí ona sama chtít. Psala mi, že je vděčná, že dostala druhou šanci a slíbila, že se bude snažit. Takže my jí teď ukážeme cestu a směr, ale zbytek už bude jen a jen na ní,“ doplnila Věra Novotná.

Magistrát: Rodina teď o pomoc nežádala
Případem hendikepované Pavly Karafové se zabývá odbor sociálních věcí města Olomouce. Podle jeho vedoucího Michala Majera, pracují sociální pracovníci s paní Karafovou od roku 2015, letos se uskutečnilo pětadvacet kontaktů, z toho pět bylo osobních.

"Poslední byl 11. října dopoledne, v den vystěhování z ubytovny,“ sdělil Michal Majer a doplnil, že s rodinou jsou pracovníci úřadu dlouhodobě v kontaktu, bezprostředně před vzniklou situací.

„Rodina bohužel aktuálně žádné problémy neavizovala a o pomoc nežádala,“ pokračoval vedoucí odboru. 

Vysvětlil také, že rodičům s tělesným postižením, kteří pečují o své děti, v podobných situacích je město schopno nabídnout nouzové ubytování na Domově pro ženy a matky s dětmi na Holečkově ulici, případně zprostředkovat jim jiné nouzové ubytování.

„Dlouhodobým řešením je ubytování zdravotně postižených rodičů i s dětmi v takzvaných bezbariérových bytech, kterých má statutární město Olomouc k dispozici celkem šedesát osm,“ uvedl Michal Majer.

Co se týká řešení sociálních problémů a otázek spojených s péčí o děti, kromě vlastních sociálních pracovníků město Olomouc v takovýchto případech nabízí služby spolupracujících organizací, které rodičům s dětmi nabízejí například poradenství při péči o děti, nácvik a používání různých zdravotních pomůcek, doprovod na úřady a mnoho dalších služeb. (paš)

Autor: Petra Pášová

26.10.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikáři - Olomouc (1803003). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Provozní elektrikář (1803003), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání v oboru elektro, - máte Vyhlášku 50/78 Sb. §6 (§7, §8 – výhodou), - máte průkaz na VZV – výhodou, - ovládáte PC, - vyznáte se ve schématech elektrického zapojení a technických výkresech, - máte praxi ve výrobní společnosti, , Budete se věnovat:, - údržbě strojového parku, - drobným opravám manipulační techniky a jeřábů, - elektroinstalačním pracem, rozvodům rozvaděčů, - údržbě a záloze řídících SW strojů v počítači elektroúdržby, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - máte možnost přestupu do kmene firmy, - máte nárok na 25 dní dovolené , - přispíváme na stravování, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: 25.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka v ubytovacím zařízení (provoz Uničov). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Brníčko, Uničov., Náplň práce:, - úklid ubytoven pro zaměstnance, Co po vás požadujeme:, - schopnost samostatné práce, - aktivní přístup, - pečlivost, - spolehlivost, - zodpovědnost, Co vám můžeme nabídnout:, - obědy za 20,- Kč v areálu společnosti, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na důchodové připojištění 500,- Kč, - výhodné telefonní tarify pro Vás i Vaše rodinné příslušníky a blízké, - ozdravné pobyty ve vybraných destinacích, - zvyšování Vaši kvalifikace (školení, kurzy), - stabilní a perspektivní zaměstnání, - kariérní růst, První kontakt mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Unex a.s., 783 91 Uničov 1. Informace: Monika Konečná, +420 703 183 849. Výroba - Výroba Obsluha strojů 100 Kč Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek Pekař – noční směna (1806006). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pekař – noční směna (1806006), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte praxi v pekařství, cukrárně, kuchyni – výhodou, ne podmínkou, - máte chuť pracovat v noci, - jste fyzický zdatný, , Budete se věnovat:, - výrobě pekařských výrobků dle receptur, - obsluze pecí a pečení výrobků k expedici, - kontrole kvality upečeného zboží a dodržování technologických postupů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - čeká na Vás příjemné pracovní prostředí včetně moderního zázemí, - hradíme lékařské prohlídky, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: 100 Kč/hod (po zaučení navýšení mzdy), Nástup: dle domluvy, Směnnost: nepřetržitý (pouze noční směny cca 15:30 – 2:00), , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 90 Kč Řezníci a uzenáři Řezník - uzenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Tovačovská č.p. 190, Dub nad Moravou., Požadujeme praxi v oboru. Hrubá mzda: 90 Kč/hod. + příplatky. Pracovní poměr na dobu určitou. V případě spokojenosti bude následně pracovní smlouva uzavřena na dobu neurčitou., První kontakt je možný POUZE telefonicky od 7:00 - 14:00 hod. nebo mailem.. Pracoviště: Zemědělské družstvo dub nad moravou, Tovačovská, č.p. 190, 783 75 Dub nad Moravou. Informace: Jitka Pospíšilová, +420 585 964 275.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sparta Praha - HC Olomouc
14

Mora potlačila sparťanské povstání a ovládla přestřelku v O2 areně

V Pražské ulici v Olomouci leželo tělo mrtvého muže
AKTUALIZOVÁNO
4

Nedaleko olomouckého Globusu našli mrtvého muže

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Olomoučané si připomněli 17. listopad poklidným shromážděním

FOTOGALERIE / Při příležitosti 17. listopadu se Olomoučané sešli před budovou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého na Žižkově náměstí. 

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

AKTUALIZOVÁNO

Máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli, zaznělo u památníku v Olomouci

Odkaz i události spojené se 17. listopadem si připomněli politici a představitelé univerzity u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii před právnickou fakultou v Olomouci. Sešli se tam v 11 hodin.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT