Pestrou výzdobu v současnosti dokončuje obecně prospěšná společnost Tip Art z Přerova za finance nashromážděné sdružením rodičů a přátel hematoonkologicky nemocných dětí Šance při dětské klinice FNO.

„Myšlenkou vytvořit komplexní výtvarnou výzdobu olomoucké dětské hematoonkologie se zabýváme už několik let a jsme rádi, že se konečně podařilo ji zrealizovat. Náklady na výzdobu dosáhnou asi šesti set tisíc korun, jsou to prostředky získané z tradičního prodeje vánoční hvězdy a také od sponzorů,“ uvedla předsedkyně sdružení Herta Mihálová.

Nemocné děti, které musejí kvůli léčbě strávit v nemocničním prostředí několik měsíců, jsou vystaveny stresu spojeným s vážným onemocněním a právě výtvarné pojetí oddělení by jej mělo snížit.

„Děti jsou vytrženy z domácího prostředí mnohdy na řadu měsíců, proto chceme naše oddělení přizpůsobit domácím podmínkám, jak to jenom jde. Nechceme, aby se stres zvyšoval ještě sterilní bílou barvou, která se dnes v evropských nemocnicích nahrazuje už i na odděleních dospělých pacientů,“ sdělil přednosta dětské kliniky Vladimír Mihál.

Práce na výzdobě začaly koncem srpna, probíhají za provozu a tedy v přísném hygienickém režimu oddělení.

„Kombinujeme klasickou malbu s plastickými prvky ze dřeva a vše je na míru ušité právě do prostor oddělení. Například kolem radiátoru ústředního topení vzniklo peklo s čerty, z namalovaného kolotoče vystupuje plastický koník, na kterého si děti mohou vylézt, sesterna v centru oddělení dostala podobu hradu,“ popsala Drahomíra Nevřivová z Tip Artu.

Děti mohou s malbami dále pracovat, výzdoba totiž zčásti nabízí interaktivní využití.

„Při realizaci jsme použili i magnetickou barvu, která má stejné vlastnosti, jako magnetická tabule. Udrží tedy na sobě komponenty opatřené magnetem či magnetickou folií. Děti tak budou moci například pohybovat rybičkami v rybníce nebo mohou měnit roční období na stromech situovaných vedle místnosti, kde probíhá výuka,“ vysvětlila Nevřivová.

Cílem podle jejích slov je, aby děti rozvíjely svou fantazii a různá prostředí našly nahuštěná na jednom místě na oddělení, kde jsou během léčby izolované od okolního světa.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika