Podle vyjádření samotných pracovníků již začaly propouštět agentury, pod nimiž velká část zaměstnanců závodu pracuje.

„Dali mi smlouvu už jenom na jeden měsíc. V lednu končím,“ řekla jedna z agenturních pracovnic.

S informací o propouštění přišel deník Mladá fronta Dnes. Jednatel mohelnické Helly Autotechnik Petr Novotný listu řekl, že v závěru letošního roku firma propustí desítky agenturních zaměstnanců.

„V příštím roce se ale budeme bavit o čtyř až pěti stech zaměstnancích, které propustíme ve třech vlnách v průběhu prvního, druhého a třetího kvartálu 2019,“ uvedl.

Celkem v mohelnickém závodu pracuje zhruba 3600 agenturních i kmenových pracovníků.

Chystané propuštění několika stovek lidí jednatel Novotný zdůvodnil zpožděním náběhu nových typů reflektorů pro nové typy vozů.

„To zpoždění je zhruba rok. Některé akvizice se bohužel úplně nepovedly,“ uvedl.

Slušná šance najít si práci

Společnost Hella Autotechnik dodává světlomety pro více než dvacet druhů vozidel zejména pro automobilky Audi, BMW, Volkswagen a Škoda.

Ročně vyrobí pět milionů předních a jeden a půl milionu zadních světlometů. Disponuje vlastním vývojovým a testovacím centrem.

Mohelnický závod funguje ve městě čtvrtstoletí, pobočky má v Lošticích a Ostravě.

Hella je dominantním zaměstnavatelem nejen v Mohelnici, ale v celém šumperském okrese. Za prací sem dojíždí rovněž lidé z jiných okresů i polského příhraničí.

Pokud se i v příštím roce bude nezaměstnanost pohybovat na současných hodnotách, budou mít propuštění slušnou šanci najít novou práci.

Nezaměstnanost je totiž nyní rekordně nízká a volných míst se nabízí velké množství. Jen v Mohelnici a okolí je to podle posledních statistik úřadu práce aktuálně 415 míst, v celém okrese Šumperk pak osmnáct stovek.