„Odhadem si myslím, že jde o desátý, možná i dvanáctý ročník této akce, která se vždy váže ke svátkům 5. a 6. července. Koncept tohoto programu zůstává stejný. To znamená, že cílem je představení tradičních řemesel, a to nejen nabízet hotové výrobky k prodeji, ale také prezentovat a vysvětlovat lidem jejich samotný vznik. Doprovodný program se pak každoročně zčásti opakuje pod taktovkou Studia Bez kliky, ale zčásti zařazujeme i nové věci,“ uvedl kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.

Podle jeho slov je návštěvnost Helštýnské poutě každoročně vysoká.

„Jsou to takové první prázdninové po sobě jdoucí volné dny, takže lidé mají zájem tyto svátky strávit aktivně. Na Helfštýně jsme však hodně ovlivněni počasím. Protože se jedná o venkovní akci, doufejme, že nám počasí bude letos přát,“ doplnil kastelán Lauro s tím, že na akci se každoročně vystřídá až kolem pěti tisíc lidí.

O návštěvníky neměla pouť nouzi ani první den jejího konání. Na hrad zamířili v pátek dopoledne také turisté, kteří v okolí trávili rodinnou dovolenou.

„Jsme ubytovaní v kempu v Rožnově pod Radhoštěm a návštěvu hradu jsme měli v plánu. O tom, že tu dnes bude pouť, jsme však nevěděli, ale příjemně nás to překvapilo. Děti jsou z programu úplně nadšené,“ svěřila se jedna z návštěvnic Jana Podzimná z Prahy.

„Jsme tady poprvé. Přijeli jsme z Ostravy. Moc se nám tato akce líbí, ale i celý hrad je krásný. Určitě bychom se sem chtěli ještě někdy podívat,“ řekla turistka Martina Lehnertová.

Ukázka řemesel i žonglování

Návštěvníci mohli v pátek na prvním nádvoří zhlédnout žonglérskou šou Honzy Hlavsy z Olomouce, u které se pobavili nejen dospělí, ale i děti. Zpestřením bylo loutkové divadlo i představení Radima Prokeše nazvané O chladných a palných zbraních.

Po celou dobu akce jsou k vidění ukázky lidových řemesel. Své dovednosti zde předvádí například kovář, hrnčíř či košíkář. Návštěvníci mohli vidět práci na tkalcovském stavu či zpracování kůže. Pro děti byly připraveny výtvarné dílničky, v níž si mohly vytvořit mandalu z písku nebo šperk.

Palác žije chutí

Další akce, která se na hradě Helfštýně bude v nejbližší době konat, je Palác žije chutí. Půjde o speciální prohlídky hradu spojené s folklorem. O zpestření programu se postará cimbálová muzika a folklorní soubor Buchlovice.

Fotogalerie: Helfštýnská pouť 2024

Dále se návštěvníci mohou těšit na vystoupení šermířské a divadelní skupiny Malberg a skupinu historického tance Malartes. Chybět nebude historický průvod, který bude vítat Jana Jindřicha Lucemburského. Program bude v režii Vinařství Dvůr pod Starýma Horama.

Na závěr se návštěvníci mohou těšit na veřejnou degustaci slováckých vín. Akce se koná příští sobotu 13. července. Program začíná ve 14 hodin