Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jej v neděli vyzval, aby se obrátil na státního zástupce.

Ten by podle něj mohl dovolit uvést více k obvinění, čímž by hejtman mohl očistit svoje jméno, pokud se cítí nevinen.

Hejtmanův právní zástupce Petr Konečný a hejtman se však dohodli, že žalobci žádnou výzvu adresovat nebudou. Podle advokáta je to neobvyklé a bylo by to zbytečné.

„Chystám se zveřejnit okolnosti, které s touto kauzou souvisí a ve spise nejsou a nebudou ovlivňovat celou kauzu," sdělil hejtman po pondělním jednání s předsedy klubů v Olomouckém zastupitelstvu.

„Mluvil jsem s nimi i o tom, jaké důsledky pro polickou situaci v České republice mohou mít tyto kauzy, a to je merit celého problému, kdy se k tomu vyjádřím," uvedl v reakci na výzvu z úst ministra vnitra Chovance.

Advokát: S tím jsem se ještě nesetkal

Právník Konečný uvedl, že se něčím podobným zatím nesetkal a o zbavení mlčenlivosti po dohodě se stíhaným hejtmanem žádat nebude.

„Jsem advokát, ne politik, a musím říct, že za svoji dvacetiletou praxi, jsem se s něčím takovým nesetkal," řekl právník.

„Policii jsme každý jednotlivě podepsali papír, že budeme mlčet o záležitostech kolem trestního stíhání, abychom je nemařili. Žádost z mého pohledu nemá žádný smysl. Mlčenlivost není o politice, ale o tom, že stíhání má nějakou taktiku, pracuje s nějakými údaji," reagoval na Chovance.

Chovanec: Jediná šance je zveřejnit

Ministr v neděli uvedl, že se hejtman může dohodnou se státními zástupci, aby mohl podrobnosti poodhalit.

„Mám z dnešního rána informaci o tom, že to lze, že můžete takzvaně sám sebe ukrátit na procesních právech, protože trestní řízení je primárně řízením neveřejným. Pokud se pan hejtman Rozbořil cítí nevinen, a já to nevylučuji, předpokládám, že ten pocit má, tak jediná šance, jak dát veřejnosti i členům strany více informací, je jít touto cestou," citovala nedělní vyjádření Chovance ČTK.

Rozbořil zopakoval, že pokud by jej státní zástupce zbavil mlčenlivosti, nemá problém zveřejnit cokoli.

„Ale myslím, že v této fázi mě státní zástupce mlčenlivosti nezbaví. Nebudu vyzývat státního zástupce, aby mě mlčenlivosti zbavil," sdělil v pondělí dopoledne Deníku.

„Žádat nebudeme, protože je to zbytečné. Ani to k ozřejmění situace nepotřebuji. Záznam je marginální, není co zveřejňovat. Ale je třeba zveřejnit okolnosti, které jsou spekulativního charakteru," uvedl.

VÍCE: O důvěře hejtmanovi rozhodnou komunisté. Zastupitelstvo se zatím nesejde

Úplatek kvůli jízdárně?

V kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý.

Rozbořil čelí stíhání pro podezření z podplácení. Podle serveru Neovlivní.cz měl Kadlecovi nabízet zprostředkování úplatku za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého areálu v olomoucké části Lazce.

O hejtmanovi jdou jednat komunisté, kolegové ve vedení kraje