Hejtman společně s krajským předsedou ČSSD Jiřím Zemánkem objasňovali komunistům situaci kolem trestního stíhání a postoj stranických orgánů k jeho setrvání ve funkci.

Komunisté však nerozhodovali o důvěře hejtmanovi. Podle Alexandra Černého pro to nebyl důvod.

KSČM bude podle jeho slov nadále postupovat podle koaliční smlouvy.

Podle Jiřího Rozbořila se koaliční partner zajímal o to, co se stalo a zda jde, či nejde o politickou kauzu.

„Objasnil jsem ke kauze, co můžu říct a co vím. Spíše to bylo v rovině pocitů a detailů, které nevycházejí ze spisu a které jsou už dnes z médií jasné. Poté promluvil pan předseda (Zemánek) ve vztahu k ústředním orgánům a ve vztahu mé podpory na kraji," shrnul hejtman zhruba hodinové setkání s krajským výborem KSČM a klubem komunistických zastupitelů.

Schůzka olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila a krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka se zástupci KSČM

Schůzka olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila a krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka se zástupci KSČM. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Budeme dál postupovat ve smyslu koaliční smlouvy, říká Černý

Podle Černého, který je ve vedení strany a krajském zastupitelstvu, vzali komunisté vysvětlení na vědomí a vyslechli stanovisko k postupu orgánů sociální demokracie jak na celostátní úrovni, tak na krajské úrovni.

„A na základě těchto informací jsme se rozhodli, že budeme dále postupovat ve smyslu koaliční smlouvy," sdělil po skončení jednání.

Komunisté nerozhodovali o důvěře hejtmanovi. Podle Černého k tomu neměli důvod.

„Koaliční smlouva jednoznačně upravuje, jak se koaliční partner má chovat v případě, že se druhý koaliční partner pro cokoliv rozhodne. Druhý koaliční partner se zatím pro nic nerozhodl a proto my nemáme důvod se k tomu vyjadřovat," uvedl Černý s tím, že sociální demokracie by musela jako první přijít s návrhem opřeným o většinové rozhodnutí zastupitelské­ho klubu.

Ani svolání mimořádného zastupitelstva není pro komunisty na pořadu těchto dní. „Otázka není vůbec na stole," prohlásil Alexandr Černý.