"Dle mého názoru nejsme v situaci, že bychom si něco takového mohli dovolit. Ohrožujeme zdraví obyvatel, a to skutečně zásadním způsobem," dodal Vondrák, podle něhož je situace daleko vážnější než v říjnu a v listopadu.

Jak Deník zjišťoval, v lyžařských areálech vleky nefungují, je ale prakticky nemožné zabránit lidem ve vstupu. Někteří si pěšky vyšlapou část kopce a poté ho na lyžích, bobech či sáňkách sjedou.

Globus v Olomouci, 27. prosince 2020. Supermarkety musely kvůli vládnímu nařízení omezit sortiment
Pásky kolem bot, hraček i prádla. Takto teď vypadají markety s novým zákazem

Zimním radovánkám například v pondělí neodolali nadšenci na Vaňkově kopci mezi Ostravou a Opavou, který od neděle funguje jako venkovní sportoviště.

„Jsme tu s dětmi, chtějí si během prázdnin zabobovat. To mají sedět doma? Všechno co máme, dodržujeme,“ řekla Deníku žena, která na Vaňkův kopec přijela se svými potomky - jak zde vypadala situace v pondělí 28. prosince 2020, se můžete podívat v přiložené fotogalerii výše.

Poslední víkend v roce 2020 na Pustevnách v Beskydech.
Toto vás teď čeká na horách. Pustevny: hordy lidí, problémy s dopravou

Víkend v Beskydech

Obdobné to bylo i na Bílé v Beskydech. „Lidé volají, jestli mohou přijít. Říkáme jim, že máme zavřeno, že je to na jejich zodpovědnost. Jsou tam děla, která se mohou kdykoliv spustit, je to nastaveno automaticky. Takže je to riskantní, oni to však neberou v potaz,“ řekla Deníku Petra Neumannová z lyžařského areálu Bílá.

Takto to vypadalo o uplynulém víkendu:

Druhý svátek vánoční na Pustevnách:

Kontroly lyžařských areálů od neděle provádějí i policisté. Jak na dotaz Deníku uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie, na spuštěné vleky nenarazili.