To se týká olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO).

Vedení hnutí ANO vyzvalo hejtmany s poslaneckým mandátem, aby si vybrali - po vzoru hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové.

Okleštěk uvedl, že zatím žádné kroky dělat nebude, ale počká, až se postaví vláda, která bude mít důvěru.

„Uvedu jeden příklad, a tím je Jiří Běhounek, poslanec a hejtman kraje Vysočina, zároveň předseda správní rady VZP a ortoped. Je hodnocen jako vynikající poslanec, vynikající hejtman,“ reagoval Miloš Zeman během setkání s představiteli krajské samosprávy na otázku náměstka hejtmana Jiřího Zemánka (ČSSD), který poznamenal, že podle něj se funkce spojit dají.

Zemánek byl zároveň poslancem. Mandát ve Sněmovně neobhájil.

Prezident také zmínil sám sebe, že v letech 1998 až 2002 byl předsedou sociální demokracie, tehdy nejsilnější politické strany, a zároveň předsedou vlády.

„Obojí je práce na plný úvazek, ale pokud ji děláte rád a umíte si rozdělit čas, pak i můj příklad dokazuje, že toto jde,“ poznamenal Miloš Zeman.

Obě funkce kloubí

Hejtman Okleštěk v minulých dnech opakoval, že kombinace pozice hejtmana a poslance má výhody. Od jara, kdy se stal hejtmanem, obě funkce kloubí.

„Kumulaci funkcí jsem dříve u jiných kolegů kritizoval, teď ji zažívám na vlastní kůži jako hejtman a poslanec a musím popravdě říct, že mi poslanecký mandát obrovsky pomáhá, abych byl úspěšný hejtman a mohl prosazovat prospěšné věci pro obyvatele Olomouckého kraje,“ vzkázal den před sněmovními volbami voličům.

„Vím, na které dveře v Praze zaklepat a hlavně mě do těch dveří pustí,“ uvedl Okleštěk.