Klání bylo součástí tradičního Recesfestu, jehož sedmý ročník se o víkendu konal.

„Přijeli jsme jen v rámci recese, naše stroje nejsou připravené na vítězství," komentovali s úsměvem svou účast v závodu Pepa a Ondřej.

Přijeli z Drahanovic a asi půl hodiny před startem z vozíku sundávali dva pionýry. „Jsou zhruba z roku 1974. Můj je po renovaci, jezdím na něm do práce, do Senice na Hané. Maximálně jede okolo sedmdesátky," doplnil ještě Pepa.

Jako první se na startovní trasu, dlouho okolo sedmi kilometrů postavili pincci, fichtli nebo taky pekáče, prostě motocykly značky Jawa pionýr. Na okruh se závodníci v různě slušivých oblečcích vydali okolo deváté hodiny.

„Startují kategorie pincků, babet a nakonec kozích dechů, které jsou kultovní a nejstarší kategorií. Kozí dech je klasický stroj, který má ještě šlapátka a řadí se na něm ručně. Jsou to kousky někdy z roku 1957,1958. Tehdy se začaly vyrábět," uvedl pořadatel akce Lubor Vaca.

Poznamenal, že na závody přijíždí okolo sedmdesáti až sto dvaceti strojů. Nejvíc účastníků je se sjíždí v kategorii fichtlů.

„Jezdí sem lidé ze širokého okolí, v minulých ročnících přijeli účastníci až z Hradce Králové," doplnil.

Kromě dopoledního tradičního závodu si návštěvníci mohli užít ještě několik kapel, dobré jídlo i pití a večer vystoupení bavičů z televizního pořadu Na stojáka.