O rozšíření zóny 30 do Tomkovy ulice až ke kempu žádali už delší dobu místní obyvatelé.

„Vyplynulo to z dlouhodobého požadavku občanů a komise městské části, ze situace kolem kempu Krásná Morava, kam je komplikovaný přístup. Z ulice Jarmily Glazarové je vstup přes most, někdo chodí kolem Mlýnského potoka, někdo právě po silnici a hlavním vchodem. Cílem prodloužení zóny třicet je plynulost dopravy a zvýšení bezpečnosti chodců,“ vysvětlil předseda komise městské části Jaroslav Rotter.

Řidiči si na novinku v dopravě zatím zvykají, úsekem pravidelně projíždí například Michal Koutný. Zpomalení dopravy kolem Mrštíkova náměstí vítá.

„Je tam úzká ostrá zatáčka, pak hned křížení s cyklostezkou, velký pohyb chodců, cyklistů, bruslařů. Nevím ale, co třicítka udělá ve špičce v Tomkově od křižovatky s Horní Hejčínskou, kdy jsou tam pravidelně kolony k výjezdu na hlavní u gymplu. Druhá věc je také, jak se to omezení bude kontrolovat a vymáhat, obávám se, že většina řidičů bude jezdit pořád stejně,“ míní Olomoučan.

Zpomalovací práh u cyklostezky

Omezení rychlosti na maximálně třicet kilometrů v hodině navázalo na již existující zónu v Horní Hejčínské, Řepčínské a dalších ulicích.

„Tomkova ulice není stavěná na takový provoz, jaký tam je. Jedná se o obslužnou komunikaci a přitom supluje severní spoj. Zóna 30 se teď rozšířila také na ulici Dolní Hejčínská, kde byl problém s jednosměrkou a nyní se tam také zklidní doprava. Na dodržování rychlosti bude preventivně působit městská policie,“ uvedl předseda komise městské části.

Pro zvýšení bezpečnosti chodců a hejčínských obyvatel se počítá s dalšími dopravními opatřeními, například v Tomkově ulici přibude nový přechod.

„Ještě letos vznikne nový přechod u Ladovy ulice přímo u vyústění panelové cesty. Další se bude realizovat v příštím roce, kdy se počítá také s vybudováním nového zpomalovacího prahu poblíž ulice Jarmily Glazarové. Ten vznikne v místě, které je pro cyklisty rizikové, protože se tam kříží silnice s cyklostezkou,“ popsal záměry do budoucna Jaroslav Rotter.

close Křížení cyklostezky na Poděbrady a silnice v Hejčíně info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in Křížení cyklostezky na Poděbrady a silnice u ulice Jarmily Glazarové v Hejčíně

Další novinkou, která v Hejčíně také platí od poloviny tohoto týdne, je omezení tonáže projíždějících vozidel v ulicích Horní Hejčínská a Řepčínská. Dosud omezena nebyla, nyní je stanovena na maximálně šest tun.