Vznikly kvůli ní dvě petice, problémem se opakovaně zabývá komise městské části i rada města.

Dopravní situace se v Hejčíně změnila už v září 2017, současný směr jízdy však dodnes vyhovuje jen části místních obyvatel.

Jiní si stěžují na kolony v době špičky. Požadují, aby se vše vrátilo tak, jak to bylo dříve.

Z pohledu odborníků na dopravu je však současné řešení lepší.

Dolní hejčínská je nyní průjezdná ve směru od Moposu (Ladovy ulice).

Jednosměrka v Dolní hejčínské v Olomouci

Na pokyn radního?

Od září 2017, kdy se z Dolní hejčínské stala jednosměrka, se místní nemohou shodnout na tom, zda-li to byla změna k lepšímu. Pro obyvatele této ulice se doprava zklidnila.

Část obyvatel Hejčína si však na kolony v ranní a odpolední špičce stěžuje dodnes. V minulosti sepsali petici a požadovali, aby se směr jízdy zase „otočil“.

Komise městské části s tím souhlasila a požadovala po městě, aby se doprava změnila tak, jak tomu bylo v minulosti.

To se ale nestalo, přestože řízení o změně už několik měsíců probíhalo.

„V listopadu 2018 bylo zastaveno na přímý pokyn současného neuvolněného radního Ladislava Šnevajse, který v Dolní hejčínské bydlí. Jednosměrka jemu i jeho sousedům vyhovuje, pod okny jim jezdí méně vozidel než dřív. Kdyby tam radní Ladislav Šnevajs nebydlel nebo kdyby KDU-ČSL nebyla v radě, byla by jednosměrka v Dolní hejčínské už dávno otočená,“ myslí si místní občan, člen komise městské části a zároveň organizátor petice za „otočení“ jednosměrky Petr Minarovič.

Jeho tvrzení však Ladislav Šnevajs odmítá s tím, že do celého procesu jako politik nezasahoval.

„Promluvil jsem tehdy o jednosměrce s Markem Černým, vedoucím odboru dopravy a územního rozvoje. Navrhl jsem, aby se vše přehodnotilo a vyjádřila se k tomu nová městská rada. Měl na věc stejný názor. Souhlasil, aby rozhodli odborníci na dopravu,“ vzpomněl na události z podzimu 2018, kdy byly komunální volby, Ladislav Šnevajs.

Komise odsouhlasila otočení

Po volbách byla sestavena také nová komise městské části Hejčín, ta v únoru 2019 opět odsouhlasila „otočení“ jednosměrky a požádala o změnu město.

Na magistrát dorazila druhá petice, tentokrát za zachování současné dopravní situace.

„Když se teď petice projednávala na zasedání rady, oznámil jsem, že jsem ve střetu zájmů a hlasování jsem se zdržel. Pro obyvatele Dolní hejčínské je současné řešení dopravy výhodnější, kolony se přesunuly do Ladovy ulice. Pro ty, co bydlí v ulici Jarmily Glazarové nebo pro řidiče přijíždějící od Chomoutova je to bohužel horší. Ráno je v kolonách zdržení od pěti do deseti minut. Jednosměrka vyhovuje nejen místním, ale i lidem, kteří pracují v průmyslovém areálu,“ připomněl Ladislav Šnevajs.

Moposu vyhovuje

To, že by se v Hejčíně dopravní poměry znovu změnily, si mnozí ani nechtějí představit. Například pro zaměstnance Moravských potravinářských strojíren by to byla každodenní komplikace.

„V odpolední špičce by kvůli kolonám ani nemohli vyjet od vrátnice. Řidiči by pak nejezdili kolem restaurace u Anči, ale různě by si krátili cestu jinudy. Tvořily by se obrovské kolony, doprava by kolabovala. Z areálu firmy by pak nevyjely ani kamiony. Současný stav našim 150 zaměstnancům vyhovuje. V areálu je dalších 55 nájemců a firem, problém by to byl také pro ně,“ poznamenal místopředseda představenstva Martin Kubáček.

Rada města na březnovém zasedání druhou petici projednala, pro zachování jednosměrky hlasovala většina radních. Záležitost posoudil také odbor dopravy a územního plánování.

„Ukázalo se, že současný stav je tím lepším řešením pro místní obyvatele i zaměstnance tamních firem. Jednosměrka proto s největší pravděpodobností zůstane zachována také v budoucnu,“ řekl náměstek primátora Matouš Pelikán. 

Příbeh jednosměrky v Dolní hejčínské
- září 2017 – z Dolní hejčínské se stala jednosměrka
- říjen 2017 – komise městské části Hejčín odsouhlasila „otočení“ jednosměrky kvůli stížnostem na kolony
- březen 2018 – městská rada projednává první petici za „otočení“ jednosměrky, pak probíhá na úřadech řízení o „otočení“ jednosměrky
- listopad 2018 – řízení o „otočení“ jednosměrky zastaveno
- únor 2019 – komise městské části Hejčín podruhé odsouhlasila „otočení“ jednosměrky
- březen 2019 – městská rada projednává druhou petici proti „otočení“ jednosměrky, podle odborníků na dopravu je ale současná situace lepší