Nová kuchyně a jídelna by měla stát necelých sto dvacet milionů korun a využívat by ji měli i žáci některých dalších olomouckých škol. Moderní budova bude mít neobvyklý hvězdicový tvar.

„Když se projekt připravoval, shodli jsme se, že takováto moderní jídelna musí sloužit více školám. V té první fázi předpokládáme napojení minimálně tří škol. Uvidíme do budoucna, zda kapacita nebude sloužit i dalším školám,“ uvedl vedoucí odboru školství krajského úřadu Miroslav Gajdůšek s tím, že nové stravovací zařízení již bylo potřeba. Stav toho stávajícího je totiž nevyhovující.

„Uvažovali jsme tak, že gymnázium Hejčín postaví větší kapacitu, která jednak obslouží svých asi tisíc strávníků a zbytek se odveze do dalších zařízení,“ vysvětlil ředitel gymnázia Evžen Mayer s tím, že studenti by si měli vybírat ze tří jídel a to skrze čipové karty.

Obědy však v budoucnu podraží, dnes je jejich cena dvacet korun.

Podle autora stavby, architekta Vladimíra Vychodila by kuchyně mohla vařit až pět tisíc jídel.

„V jídelně jsme zvolili technologii, která je lehce nadčasová. Ta umožňuje ve stejných prostorách, uvařit až pět tisíc jídel. Tím by se dalo pokrýt zásobování ostatních škol. Navíc je výjimečná úsporami energie, kapacitou i způsobem zpracování jídla. Neničí živiny tak, jako ten klasický způsob přípravy,“ uvedl Vychodil.

"Co se týče oblasti školství, je to tato stavba největší investiční akcí v historii kraje," podotkl náměstek hejtmana Pavel Sekanina.