Letošní Hefaiston se tak zařadil mezi návštěvnicky nejúspěšnější v posledních letech, loni prošlo branami hradu přes šest tisíc lidí, předloni se akce kvůli koronavirovým omezením nekonala. Rekord padl v roce 2016, kdy na hrad poslední víkend v srpnu dorazilo přes 11 tisíc lidí.

Palác žije zrakem: noční prohlídka s videomappingem na hradě Helfštýn, 30. července 2022
VIDEO: Noční Helfštýn s barevnou show bral dech, podívejte se

Celosvětové setkání uměleckých kovářů se setkalo také s velkým zájmem mistrů černého cechu - počet registrovaných účastníků se vyšplhal na 648. Exponátů se sešlo na 255, vystavených bylo na 215.

„Na Hefaiston přijeli kováři z patnácti zemí - kromě Česka a Slovenska také Polska, Rakouska, Německa, Slovinska, Ukrajiny, Francie, Belgie, Nizozemska, Rumunska, Švédska, Izraele, Spojených států amerických a Austrálie,“ vyjmenovala mluvčí hradu Eva Lehnertová. Mezinárodní odborná porota udělila celkem 29 ocenění.

„Pokud nás letošní Hefaiston něco naučil, pak to, že ani návštěvníci, ani mistři černého řemesla se deštěm, proměnlivým či dokonce nepříznivým počasím nenechají odradit. Kováři z Česka a dalších čtrnácti zemí světa přijížděli na akci během čtvrtečního odpoledne a v pátek už naplno propukla atmosféra Hefaistonu tak, jak ji známe z minulých ročníků. Kromě kovářů a exponátů se Helfštýn zaplnil také mnoha návštěvníky,“ řekla.

Hrad Helfštýn přivítal umělecké kováře v rámci festivalu Hefaiston, 27. srpna 2022, Týn nad Bečvou.
VIDEO: Hefaiston na Helfštýně: šest set kovářů v akci. Podívejte se

Největší zájem byl o sobotní program - celodenní demonstrované práce kovářů na třetím nádvoří si nenechalo ujít přes 5 200 lidí. Lákaly i koncerty a atraktivní pro návštěvníky byl také videomapping po setmění.

Helfštýn zůstal v pátek a v sobotu otevřený pro návštěvníky i v nočních hodinách a lidé si mohli prohlédnout nasvícený areál včetně opraveného torza renesančního paláce.

Hefaiston vyvrcholil v neděli odpoledne slavnostním předáním ocenění mistrům černého cechu z Česka a ze zahraničí, která umělcům předávali ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler, kastelán hradu Jan Lauro, hejtman Olomouckého kraje Josef Sucháhek a olomoucký radní pro kulturu Jan Žůrek. 

Kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.
Helfštýn baví a táhne davy. Nejlepší sezona za dvacet let, říká kastelán