Expozici doplňuje dres s podpisy hráčů a putovní pohár pro mistra extraligy.

„Zisk mistrovského titulu Mory patří k největším sportovním úspěchům olomouckého sportu vůbec, proto jsme ani na chvíli neváhali a do celého projektu se zapojili. Myslíme si, že si to ta skvělá parta olomouckých hokejistů okolo Dopity, Flašara, Slavíka, Látala a dalších zaslouží,“ uvedl za celou redakci Olomouckého deníku šéfredaktor Aleš Uher.

Trieste Caffé není jen o kávě a dobrotám k ní, výstavy pořádá pravidelně.

„Kavárna funguje jako galerie, chtěli bychom, aby tak fungovala a zatím se nám to daří. Teď vystavujeme hokejovou Moru,“ řekl Radim Petr, provozovatel populárního olomouckého podniku.

Trieste Caffé na Dolním náměstí v Olomouci provozuje Radim Petr. "Olomouc je krásná, vybral jsem si ji a přestěhoval jsem se sem," říká rodák z Ostravy.
Trieste Caffé, kousek italské atmosféry v srdci Olomouce

Výstavy pořádá neustále, nejen umělecké, ale i sportovní. A coby rodák z Ostravy neopomněl ani na tamní fotbalový Baník, což mělo k Hané také vztah, protože na jeho posledním titulu mají podíl olomoučtí odchovanci Radoslav Látal a Marek Heinz.

„Jsem z Ostravy, bydlím v Olomouci, takže obě města prolínám. Předtím to byl Baník, teď je to Mora. Následovat třeba budou Sigma, Vítkovice, olomoucký basketbal nebo box, uvidíme,“ uvedl Radim Petr.

Olomoucký zázrak

Ale zpět k hokeji. Mistrovskou sezónu Mory si můžou do Trieste Caffé přijít fanoušci připomenout a zarámované fotografie prohlédnout do konce dubna. A příští měsíc zde bude také k prodeji kniha kniha „Olomoucký zázrak po 30 letech“.

„Ano, je to tak. Až kniha po oficiálním křtu půjde do distribuce, budeme ji mít i u nás,“ podotkl Radim Petr.

Mužstvo ledního hokeje HC Olomouc zvítězilo 11. dubna 1994 ve finále play-off nad Pardubicemi a jeho kapitán Miroslav Chalánek mohl před přeplněným hledištěm zimního stadionu zvednout nad hlavu pohár pro prvního mistra extraligy ČR. A výročí se bude slavit v pátek 12. dubna 2024.

„Takřka na den přesně se po třiceti letech můžete setkat s hráči a u videoprojekce si s nimi, ale i jejich soupeři tyto nezapomenutelné chvíle znovu prožít, slyšet jejich zážitky z dění na ledě i mimo led, aby mistrovský pohár šel nad jejich hlavami pro cca 400 fanoušků v sále ještě jednou vzhůru,“ řekl Pavel Čech, bývalý prezident HC Olomouc a zároveň strůjce jediného titulu Mory.

„Ale nezůstane jen u mistrovské sezóny. Navážeme i tou další a účastí v European Cupu 1994, finálovým turnajem v Helsinkách v době výluky NHL na konci roku 1994. A protože hned na jaře získali junioři po deseti letech i titul mistrů republiky, budou i oni součástí společného setkání s fanoušky a pamětníky,“ podotkl.

Oslavy historického mistrovského titulu HC Olomouc ze sezony 1993-1994 se blíží. Veřejnost se může těšit na setkání s hráči, nebo si koupit knihu: „Olomoucký zázrak po 30 letech aneb jak to bylo doopravdy“. Foto: archiv Pavla Čecha
Titul po 30 letech – olomoucký hokej bude slavit

Hokejový večer v Metropolu

Hokejový večer s názvem Titul po 30 letech, který se uskuteční v kině Metropol, budou moderovat Michal Dusík, David Pospíšil a Martin Procházka.

Účast přislíbili mistrovský tým HC Olomouc 1993/94 , hráči mužstva 1994/95 a juniorští mistři ČR 1994/95 včetně trenérů nebo jejich zástupců. Za soupeře pak Petr Meiner a Luboš Rob (HC České Budějovice), Drahoš Kadlec a Martin Procházka (HC Kladno), Jiří Šejba a David Pospíšil (HC Pardubice), Zdeno Cíger (Dukla Trenčín - EC 1994) a Josef Beránek (posila HC Olomouc pro finále v Helsinkách).

Chybět nebude trenér Lubomír Fischer, za trenéry v „hokejovém nebi“ Kamil Přecechtěl a Patrik Augusta, také legendární masér Pavel Křížek, nebo hokejové hosté Tomáš Sršeň, Jaroslav Svoboda, Jiří Hudler a další.

A jaký bude program výročního večera, jehož je Deník mediálním partnerem? Diváci se můžou těšit na videoprojekce, komentáře hráčů, besedu s hráči, křest knihy a autogramiádu.

Zimní stadion v Olomouci, únor 2024
Olomoucký zimák je ostudou ostud, potrápil i Gotta. Verzí nové haly bylo víc

Kniha s názvem Olomoucký zázrak po 30 letech, ve které vám nejen hráči odhalí dosud nepublikované příběhy ze svého působení v HC Olomouc, bude do distribuce uvolněna až v následujícím týdnu po akci, nejdříve od 15. dubna 2024 a bude dostupná na vybraných místech.

Oslavy třicátin hokejového olomouckého zlata mají také charitativní podtext. „Z každé prodané knihy společně přispíváme na dobrou věc – projekt Otevřeme zahradu pro hospic na Svatém Kopečku u Olomouce,“ podotkl Čech.