„Počet míst, kde lze provozovat hazard, se v Olomouci řídí obecně závaznou vyhláškou z ledna roku 2014. Její příloha stanoví celkem 57 aktuálně platných povolených adres. To je pro tuto chvíli konečný stav, měnit vyhlášku není v plánu," řekl mluvčí radnice Michal Folta.

Ještě na začátku letošního roku fungovalo ve městě jedenáct heren, které provozovaly hrací automaty v rozporu s vyhláškou na základě povolení vydaného ministerstvem financí. Ty už se však podařilo také zavřít.

„Při poslední kontrole koncem srpna se pak ukázalo, že na území města již není v provozu žádná herna a ani jediný videoloterijní terminál v rozporu s příslušnou vyhláškou, tedy mimo zmíněných 57 adres," doplnil Michal Folta, mluvčí radnice.

O uzavření nelegálních heren s automaty se vedení města snažilo dva roky.

Pomoci mělo také referendum proti hazardu, které však bylo kvůli malému počtu hlasujících neplatné.

Na problematiku hazardu se na radnici zaměřila i speciálně vytvořená pracovní skupina.

„Její členové přicházeli s různými připomínkami a podněty, na základě kterých jsme například žádali ministerstvo financí o zahájení správního řízení s provozovateli k ukončení provozu výherních loterijních terminálů na nepovolených adresách," popsal snahu radnice náměstek primátora Martin Major.

VŠE o HAZARDU v Olomouci ZDE

Další herny zavře vyšší daň?

Přesto, že je město prozatím s počtem adres, kde je možné provozovat hazard, spokojené, chce do budoucna výherní automaty v Olomouci ještě omezit.

V této snaze má pomoci vyšší zdanění hazardu.

„Předpokládáme, že i v budoucnu se bude počet heren snižovat, a to v souvislosti s vyšším zdaněním hazardu a novým zákonem o hazardních hrách," doplnil Martin Major a dodal, že nové přístroje bude možné provozovat například výhradně v hernách a kasinech, nikoliv v prostorách kolaudovaných jako restaurace.

V každé herně budou přístroje jen jednoho provozovatele, a ne více, jako tomu bylo doposud.

„Tyto a další legislativní změny pravděpodobně povedou k zániku některých menších heren," doplnil na závěr Martin Major.

Před třemi lety se v Olomouci provozoval hazard na 114 adresách, v současné době je jich o polovinu méně.

Mrazivá zpověď gamblera: přišel o děti, práci, chtěl umřít. Kvůli automatům