„Rada města se tím zabývá, zatím jsme však v přípravné fázi, kdy se seznamujeme s podklady,“ řekl Martinák. „Už v minulosti jsem do rady předložil návrh veřejně závazné vyhlášky, která brání tomu, aby na Horním a Dolním náměstí nějaké herny byly,“ pokračoval.
Jak ale dodal, tento postup byl jednodušší, protože tehdy žádné herny na náměstích nebyly a město je nemuselo vystěhovat. „Situace byla jednodušší v tom, že jsme jen vytvořili závaznou normu pro to, aby v budoucnu v těchto místech herny nevznikaly,“ upřesnil náměstek.
Mnozí obyvatelé Olomouce i odborníci však namítají, že ačkoli herny na žádném z obou centrálních náměstí nejsou, přilehlé historické ulice hazardem překypují.
„Dá se říct, že skoro v každé ulici v okolí historických náměstí stojí v průměru dvě herny. Podle našeho názoru by v centru neměly být herny vůbec. Srdce Olomouce je prezentací historické kultury města a ta má mít jistou úroveň. Kdyby herny z památkové rezervace zmizely úplně, odpovídalo by to zahraničnímu standardu,“ řekl Jan Kubeš, pracovník olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.
Herny by měly z památkové rezervace zmizet
Kubešem souhlasí i Občanské sdružení za krásnou Olomouc.
„Drtivá většina historických budov v našem městě přežila celou komunistickou éru díky tomu, že nebyl dostatek peněz na demolice nebo přestavby těchto památek. Kapitalistický boom však odstartoval nezvratné škody, které mnozí podnikatelé páchají na budovách v historickém centru. Herny jsou jedním z takových příkladů,“ uvedl místopředseda sdružení Ondřej Jakubec.
„I když se stává, že majitel zachová fasádu budovy, mnohdy úplně zdevastuje její interiér, čehož si běžně lidé nevšimnou,“ doplnil Ondřej Jakubec, který v občanském sdružení působí jako místopředseda.
„Naším cílem navíc není zrušení heren v Olomouci. Chceme však, aby radnice rozšířila území, kde herny nejsou povoleny, na celou památkovou rezervaci a odsunula je do periferií města. Tyto podniky úplně narušují dojem z historického jádra, které ohraničuje ulice 8. května, Žižkovo náměstí a Tržnice,“ pokračoval Jakubec.
Radní: Je to zásah do soukromého podnikání
Sdružení za krásnou Olomouc proto připravuje návrh, který chce v budoucnu radnici předložit. Náměstek primátora Martinák k podobné iniciativě řekl, že dokud magistrát neobdrží konkrétní podnět, nemůže se k této problematice dostatečně odborně vyjádřit.
Na druhou stranu však naznačil, že si není jistý, zda vůbec lze herny z centra odstranit, protože by šlo o zásah do soukromého podnikání.
„Je to stejné, jako kdyby se někdo ohradil vůči hospodám v centru města. Ty můžou také mnohým vadit, zakázat je však nemůžeme,“ vysvětlil.
„Pokud budeme mluvit o estetice reklam a výloh na hernách, ale i na ostatních obchodech či podnicích v centru Olomouce, souhlasím s tím, že jsou mnohdy nevkusné a narušují celkový dojem. Proto připravujeme konkrétní kroky, které budou přesně určovat, co v památkové rezervaci být může a co nemůže. Je to ale velice složitý proces a spolupracujeme na něm s památkáři i právníky. Výsledkem naší snahy by však v závěru mohla být veřejně závazná vyhláška, jež by tyto podmínky přesně upravovala a zároveň stanovovala sankce za jejich neuposlechnutí. Budu rád, když se nám podaří dokončit jej už někdy v červnu,“ dodal Martinák s tím, že takový návrh musí projít městskou radou a schválit jej musí také zastupitelstvo.
Zákaz heren v centru Olomouce by uvítali i někteří obyvatelé.
„Byla bych radši, kdyby místo heren byly obchůdky nebo nějaké butiky. Herny podle mě nedělají městu dobrou reklamu ani u zahraničních turistů,“ řekla Veronika Mráčková z Olomouce.
Měla by je radnice vykázat z památkové rezervace?
Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci či svůj názor připojit v diskusi pod článkem.