Bývalý rektor Univerzity Palackého anglista, literární historik, překladatel a bývalý senátor byl při tom, když američtí zákonodárci v roce 1990 třiadvacetkrát přerušili projev Václava Havla.
„Znal jsem jej ještě před rokem 1989, stejně jako jeho paní Olgu. Měl jsem tu čest doprovázet ho na jeho velké cestě do Spojených států, Kanady a na Island v roce 1990. Byl jsem přítomen, jak ve své památné řeči oslovil americký Kongres,“ vzpomínal profesor Jařab.
Právě Univerzita Palackého byla po listopadu 1989 první československou univerzitou, která Václavu Havlovi udělila čestný doktorát - v květnu 1990.
„Myslím, že jsme na to hrdi,“ podotkl.
O dva roky později přijal Václav Havel pozvání profesora Jařaba do polistopadových Večerních rozmluv. S bývalým prezidentem se setkal v několika významných projektech: Cena VIZE 97 či Forum 2000.
„Jako předseda zahraničního výboru Senátu jsem si při zahraničních cestách uvědomil, že máme daleko lepší reputaci ve světě, protože máme Václava Havla. Možná lepší, než jsme si zasloužili…,“ uvedl Josef Jařab.
Václav Havel byl podle profesora Jařaba zárukou demokracie.
„Je takovým tím praporečníkem svobody, která k nám přišla v roce 1989. Možná to lidé brali jako samozřejmost, ale ona to samozřejmost nebyla. Naopak. Byl zárukou demokracie, svobodných voleb a to jsou principy, na kterých mohla stát, a nevím, zda tak docela stojí naše společnost do dnešního dne,“ sdělil v neděli odpoledne Josef Jařab.