Podle něj by prezident - dramatik v dnešní době načerpal spoustu materiálu pro své absurdní hry. „K tomu, co se děje, by se určitě vyjádřil a možná by v nich byl i klíč k tomu, jak všechno napravit,“ dodal amerikanista a překladatel Josef Jařab.

Poslední adventní sobota v centru Olomouce, 18. prosince 2021
OBRAZEM: Poslední adventní víkend v centru Olomouce - světýlka, muzika a davy

Vzpomínkové shromáždění k desátému výročí úmrtí Václava Havla se konalo u jeho lavičky na nádvoří zbrojnice v Křížkovského ulici. Na setkání dorazily desítky lidí - mnozí položili svíčku u jeho portrétu a společně si zazpívali.

„Tradice setkávání vznikla před čtyřmi lety, kdy jsme chtěli uctít myšlenky a odkaz Václava Havla. Na první happening u jeho lavičky dorazila do zbrojnice spousta lidí, byla to velká a krásná akce. Hrstka skalních se tu dokonce sešla i loni, kdy bylo všechno zrušeno. Připomínáme si jeho myšlenky, protože to, co nám zanechal, je nadčasové a dá se aplikovat i v dnešním životě,“ řekla organizátorka akce Pavlína Zadorožná z iniciativy Radostná Olomouc.

18. prosince 2011 - u olomouckého orloje na Horním náměstí hoří první svíčky po oznámení smrti Václava Havla
Když zemřel Václav Havel... takto to prožívala Olomouc před 10 lety

Účastníci vzpomínky si spolu s hudebníky zazpívali třeba písničku Když jsem já šel tou putimskou branou, kterou zpívala Václavu Havlovi jeho maminka, nebo Náměšť od Jaroslava Hutky. Zazněly ale i songy Karla Kryla a Vladimíra Mišíka.

Herečka Ivana Plíhalová si vybavila své první setkání s Václavem Havlem v porevolučních časech. „Poprvé jsem se s ním setkala, když byl na své návštěvě Olomouce už jako prezident a profesor Jařab mu na univerzitě udělil čestný doktorát. Měla jsem tehdy tu čest předávat mu kytku. Naposledy jsem s ním mluvila na derniéře filmu Odcházení. A jak na něj vzpomínám? S láskou, protože žádného jiného prezidenta jsme už od té doby neměli. Václav Havel naší společnosti chybí, ale jeho odkaz je tak velký, že v nás stále zůstává,“ poznamenala Ivana Plíhalová.

Účastníci vzpomínkového shromáždění vyjádřili své přání, aby se příští český prezident alespoň trochu přiblížil ideám Václava Havla a byl pro občany země takovým vzorem, jakým byl on. 

Pietní místo před olomouckým orlojem. 18. prosince 2021
U orloje opět hoří svíčky pro Václava Havla