„Se znaleckým posudkem dodaným zemědělským družstvem nejsme úplně srozuměni a sami proto zadáme expertní posudek. Potřebné podklady již máme shromážděny, nyní počkáme na vyjádření experta," uvedl ředitel olomouckého inspektorátu České inspekce životního prostředí Radek Pallós.
„Naší povinností je zvolit co netransparentnější řešení," vysvětlil.
Problém kolem těsnění
Inspekce poukazuje například na to, že znalec v posudku opomenul asfaltové těsnění. Přitom právě asfalt utěsňující betonové dno nádrže zemědělského družstva v Senici na Hané se vlivem tehdejších vysokých teplot „rozpustil", dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky.
„Těsnění má nějaké tepelné parametry, pak se začíná roztahovat," poznamenal Pallós. Posudek naopak řešil, že šrouby nebyly tak, jak požadoval výrobce.
„Nádrž stála 20 let. Vadilo někomu, že šrouby musí nebo nemusí být takové?" dodal.
Nebyla nádrž příliš stará?
Od experta inspekce očekává, že zjednodušeně řečeno zodpoví objektivně na otázku, jestli nádrž na kejdu nebyla tak stará, že dávno mělo dojít k jejímu vyřazení.
„Každý stavebník je povinen řádně pečovat o věci, které má povolené podle stavebního zákona," poznamenal ke stavu jímky ředitel Pallós.
Jakmile inspekce dostane expertní posudek, rozhodne o dalším postupu.
„Předpokládáme, že zahájíme správní řízení a v jeho rámci buďto zjistíme, že došlo k porušení zákona nebo řízení zastavíme," dodal ředitel.
Do vytrávené Blaty se už začal vracet život. Rybáři v toku už před měsícem zjistili hrouzky a mřenky. Do níže položených oblastí migrují po proudu z horních částí toku. Kvalita vody se zlepšila i v Těšeticích, kde byla největší kontaminace kejdou. Obnově toku pomohl speciální roztok s bakteriemi.