Záměr na vybudování dvaceti bytů v Hauenschieldově paláci na Dolním náměstí schválili v těchto dnech olomoučtí radní. „Rada města se rozhodla pro rekonstrukci bez toho, že by město žádalo o dotaci. Dotační titul dosud nebyl ani vypsán a termín byl už třikrát odložen, získání dotace by bylo navíc nejisté,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Evangelický kostel v Olomouci
Evangelický kostel u náplavky se promění, včetně fasády. Nahlédněte dovnitř

Historický dům čeká přestavba rekonstrukce a přestavba vnitřních prostor. Stavební úpravy by měly přijít na přibližně sto milionů korun, náklady na vybudování bytů ponese Správa nemovitostí Olomouc.

„Nové bytové jednotky mají rozšířit stávající bytový fond města,“ sdělila mluvčí města Radka Štědrá.

Úřad práce v Olomouci bude mít nové sídlo v budově "Sigmia" na třídě Kosmonautů. Projekt zahrnuje její rekonstrukci, novou přístavbu, dopravní napojení i parkovací kapacity.
Úřad práce v Olomouci se bude stěhovat. Proměna nového sídla začíná

Podle náměstkyně pro sociální oblast Kateřiny Dobrozemské umožní rozhodnutí prakticky ihned rozjet veřejnou zakázku a výběr dodavatele. Práce by tak mohly začít už letos na podzim.

„Začít co nejdříve je nejlepší varianta. Jak pro zájemce, protože poptávka po městských bytech je standardně vysoká, tak i pro nájemce nebytových prostor, tedy Hanáckou restauraci, které bude muset být přerušen nájem jen na zimní sezonu,“ objasnila náměstkyně Dobrozemská.

Chystá se oprava poškozeného povrchu silnice na třídě Svobody v Olomouci. Odborná firma provádí sondy, 7. dubna 2024
Chystá se oprava zvlněné třídy Svobody. O víkendu se vrtaly sondy

Z historie Hauenschildova paláce

- Renesanční palác byl vystavěn kolem roku 1583 měšťanskou rodinou Hauenschildů z Fürstenfeldu.
Hauenschieldův palác na Dolním náměstí v OlomouciHauenschieldův palác na Dolním náměstí v OlomouciZdroj: Deník/Magda Vránová- Jedná se o rozlehlou třípatrovou budovu na rohu Lafayetovy ulice s Dolním náměstím. Původně zde stála gotická budova, ze které se dochovaly pouze klenuté stropy.
- Dochovaný rozlehlý mázhaus s původními renesančními klenbami a průčelí s bohatou renesanční kamenickou výzdobou, ať již se jedná o portál či nárožní arkýř s figurálními reliéfy. Výzdoba arkýře čerpá náměty z příběhů v Ovidiových Metamorfózách.
- Průčelí prošlo barokní úpravou na počátku 18. století, nejvyšší patro je novodobou nadstavbou. V letech 1744–1768 se v domě hrávalo divadlo, ve dvoře pro něj byl vybudován zvláštní sál.
- Pamětní deska u vchodu do dnešní Hanácké hospody připomíná fakt, že se zde, v tehdejším hostinci „U černého orla“, při olomouckém pobytu ubytoval roku 1767 salcburský kapelník Leopold Mozart s ženou a dětmi.
- Tehdy jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart v Olomouci i přes to, že onemocněl neštovicemi, komponoval a složil 6. symfonii F-dur.

ZDROJ: olomouc.eu