Jeho duší je Jaromír Blumenstein, který shromažďuje památky na hasičskou minulost již několik desítek let.

„Na vybudování muzea se sbor zaměřil v letech 1980 - 1983. Dne 20. května 1983 byla v hasičské zbrojnici otevřena Síň tradic požární ochrany,“ přiblížil počátky muzea jeho kustod.

„Máme zde dvoukolové i čtyřkolové hasičské stříkačky, ta nejstarší je trakařová z roku 1893,“ přiblížil sbírku Blumenstein.

Chloubou muzea je velká motorová stříkačka z automobilky Wikov. Ta je pro Prostějov významná dvojnásob. Je to totiž zřejmě jediný dochovaný nákladní automobil tohoto významného prostějovského závodu, který byl navíc přestavěn na hasičský speciál v další významné továrně prostějovského regionu. Úpravu totiž provedla firma bratří Smékalů v Čechách pod Kosířem, která měla v době rakouského mocnářství filiálku i v Praze.

S tímto skvěle dochovaným veteránem hasiči dodnes vyjíždějí na různé akce, kde je právem obdivován jako unikát. Tím ale výčet zajímavostí brodeckého muzea nekončí.

„Máme zde také všechny druhy hasičských přileb, náčelnické sekyrky, dobové hasičské uniformy i stejnokroje z několika sousedních zemí, lucerny, trubky a historický prapor XI. župy Prostějovské z roku 1927,“ pochlubil se Blumenstein.

Sbírku doplňují i písemné a tištěné materiály dokumentující historii dobrovolného hasičstva nejen na střední Moravě. Pokud tedy pojedete z Olomouce na Brno nebo zpátky, rozhodně se vyplatí sjet v Brodku z dálnice a toto zajímavé muzeum si prohlédnout. Raději ale dopředu zavolejte jeho správci.

Muzeum je totiž otevřeno prakticky kdykoli, vždy však pouze po předchozí domluvě.

Otevírací doba: celoročně, po předchozí domluvě
Vstupné: dobrovolné
Kontakt: 602 708 220 – Jaromír Blumenstein