Ženské družstvo založily v červnu. A hned po prvních závodech zjistily, že jestli se chtějí umisťovat na lepších místech, nebude na to jejich stávající stroj stačit.

„Nový není levná záležitost. Stojí kolem sto dvaceti tisíc korun. Napadlo nás tedy zapózovat pro kalendář," říká Eliška Vávrová, jedna z osmi členek.

Provázet příštím rokem bylo podle ní kolektivní rozhodnutí. Společné jsou i některé fotky, aby se dorovnal rozdíl v počtu dobrovolných hasiček a měsíců. Spolu s úvodní a závěrečnou stranou je jich celkem čtrnáct.

Družstvo dobrovolných hasiček z Grygova nafotilo kalendář, chce si přivydělat na nové čerpadlo. Březen.

Družstvo dobrovolných hasiček nafotilo kalendář. Březen. Foto: Jiří Vysloužil

„Fotky jsou vesměs v zásahových oblecích. Buď na stroji, abychom zdůraznily, jaký máme a že bychom potřebovaly lepší. Jsou tam samozřejmě i snímky s hasicím přístrojem, vše je zaměřeno v hasičském duchu," popisuje obsah kalendáře. Z přílišného odhalování nemusely mít modelky obavy, každá z nich si podobu fotografie vymýšlela sama.

Minimální cena jednoho kalendáře je dvě stě korun. Při tři sta vytištěných kusech proto nelze čekat, že se na čerpadlo vydělá. Jde hlavně o to na sebe upozornit.

„Hlavní prodej jsme zahájily 5. prosince, když se v Grygově rozsvěcel vánoční strom. Objednávky posíláme poštou a v okolí Olomouce ho dovezeme. Zbývá dvě stě kusů, stovku už jsme prodaly," představuje Eliška Vávrová úspěch za dva týdny. Adresa pro zájemce je grygovske.hasicky@grygov.cz.

Družstvo dobrovolných hasiček nafotilo kalendář, chce si přivydělat na nové čerpadlo.

Grygovské hasičky. Foto: Jiří Vyloužil

Podporu mají holky od předsedy družstva a obce, daleko by se ovšem nedostaly bez fotografa.

„Pomohl nám Jiří Vysloužil, měl s námi velkou trpělivost. Fotili jsme dva dny, jeden víkend," vzpomíná hasička.

Kromě ženského družstva s věkovým rozpětím od šestnácti do třiadvaceti let, jsou ve sboru i děti od předškoláků po devátou třídu. Stroj by tedy posloužil při soutěžích i jim.