Květnový kalendář dobrovolným hasičům v Hněvotíně dlouho dopředu avizuje, že první květnovou sobotu se bude máj stavět a tu poslední zase kácet.

Znovuobnovená tradice je ve vesnici několik posledních let oblíbená.

„Každý rok, tak čtrnáct dní před samotným stavěním máje, jedeme do lesa na Velký Kosíř pro předem vybraný strom. Měl by být zdravý, rovný a vysoký. Vybírá ho jeden náš člen spolu s lesníkem a zakládá si na tom, aby to byl nejvyšší strom. Takže letos máme májku okolo třiatřiceti metrů vysokou. Čtyři metry jsou schované v zemi, takže do nebe kouká osmadvacet metrů. Z okolních sborů máme májku nejvyšší," říká Petr Krupáš, starosta hněvotínského sboru.

Do lesa se vždy vydá asi dvacítka mužů a traktor s vlečkou, dlouhý strom totiž není snadné do vesnice převézt. V Hněvotíně jej vždy odkůrují, očistí a nechají dva až tři týdny schnout.

„Kdybychom ho zvedali čerstvý, byl by těžší a také kluzký. Smrk pak leží připravený u zbrojnice a ještě se naštěstí nestalo, že by ho někdo poškodil," přemítá.

Velitel hlídá ze zbrojnice

Pak přijde na řadu slavnostní zvedání. V Hněvotíně máj stavějí ručně, bez pomoci jeřábníka, posledních šest le

„Dopoledne se špička nazdobí a okolo 16. hodiny začínáme májku pomalu zvedat. Pomáháme si takzvanými stavěcími vidlemi, které se pod strom postupně přidávají. Postaveno je asi za čtyřicet minut a je to celkem dřina," připouští dobrovolný hasič.

Máj pak měsíc zdobí hasičský areál a nechybějí ani hlídky, aby ji někdo nepodťal

„Ovšem nespíme pod ní. Velitel zásahové jednotky má služební byt přímo ve zbrojnici, a kdyby se rozezvučela motorová pila, dal by nám hned vědět. Před pěti lety se ale stalo, že nám kmen někdo naštípal sekyrkou. Nevíme, kdo to byl, máme za to, že nejspíš nějaký vandal," vzpomíná.

Kácení opět ručně

Poslední květnovou sobotu se pak koná závěrečná část, při níž oholený kmen s opentlenou špičkou padne k zemi.

„Kácet budeme zase ručně pilkou a sekyrkou. Většinou ale až tak okolo 19. hodiny, kdy přestane foukat vítr. Nastoupí mladí kluci ze zásahové jednotky, šest lidí se o strom opře a dva budou kmen řezat. Po pár minutách pošleme máj k zemi," popisuje postup Petr Krupáš.

Dřevo pak jako každý rok zůstane ve vesnici.

„Vedení obce jej nejčastěji využívá na obnovu dětských pískovišť, na jejich obložení. Jednou se z něj dělaly i nějaké lavice," vysvětluje.

Slavnost Kácení máje v Hněvotíně začíná v sobotu 30. května ve 14 hodin u sochy svatého Floriána.

„Procházíme obcí, v čele jde zásahová jednotka s praporem a se státní vlajkou. Pak mladí hasiči, mažoretky, představitelé obce a hosté, lidé z vesnice a pak jede naše technika. Je to celkem velká akce," přikyvuje starosta hasičské obce. Doplňuje, že v průběhu dne bude k vidění požární útok mladých hasičů, stávajících hasičů a mažoretek.

Chybět nebudou soutěže pro děti, pro nejmenší skákací hrad. A hudba nebo občerstvení budou také návštěvníkům k chuti. Vstupné je 40 korun.

SDH Hněvotín

První spolek hasičský v obci byl německý, založený roku 1830. Členům tohoto spolku se později říkalo Veteráni a zanikl v roce 1919.

Český sbor dobrovolných hasičů si pak místní založili v roce 1892 a po válce byl sbor obnoven už v české podobě na ustavující schůzi dne 10. listopadu 1945 v hostinci U Šromů.

„Tradice kácení máje se u nás obnovila v roce 1984, po asi dvaceti letech. Akce spojená s průvodem se vydařila a bylo rozhodnuto pokračovat i v dalších letech. Dařilo se to až do roku 1990, kdy pak už nebyl nikdo, kdo by ji pořádal. Až od roku 2000 se tradice opět obnovila," říká starosta Sboru dobrovolných hasičů v Hněvotíně Petr Krupáš.

Dnes má sbor okolo 80 členů, a to i malých dětí. Aktivních je ale tak pětadvacet dospělých.

„Kromě kácení máje pořádáme také Hněvotínské pivní slavnosti. Nabízíme k ochutnání osm druhů piva, speciality z udírny a také živé kapely. Letos se koná 30. srpna. Vyhlášený je i náš hasičský ples. Chodí k nám přes tři sta platících lidí," doplňuje starosta.

Z historie výjezdů SDH Hněvotín

Hněvotínská zásahová jednotka je zařazena do kategorie JPO V s výjezdem do deseti minut. Počty výjezdů se rok od roku různí. Vloni jich měli patnáct. „Naše výjezdová jednotka má třináct členů, k dispozici máme avii a cisternu. Loni jsme vyjížděli ke třem požárům. Hořela tráva, elektrický sporák a na Silvestra sklad fary. To byl náš asi největší požár za deset let," doplňuje starosta sboru Petr Krupáš.

31. 12. 2014 Půlmilionovou škodou skončil požár skladu fary v Hněvotíně na Olomoucku. Na místo vyjely profesionální jednotky z Olomouce, dobrovolníci z Olšan u Prostějova a také místní jednotka. Požár poškodil stavební konstrukce, uskladněný stavební materiál, fasádu a také osobní vozidlo. Plameny hasiči dostali pod kontrolu za více než hodinu.

2. 11. 2010 Tragicky skončil noční požár rodinného domku v Hněvotíně. Z útrob stavení vynesli starší ženu, která řádění ohně nepřežila. Stařenku se z plamenů pokoušel zachránit její vnuk, který vyskočil z okna v patře. V domě začalo hořet před půl druhou v noci na úterý 2. listopadu. Na místě kromě profesionální jednotky z Olomouce pomáhali i dobrovolní hasiči z Hněvotína a Třebčína.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
6. června si tam můžete přečíst o HASIČÍCH z Radíkova