„Je to tak. Nezdá se to, ale akcí děláme opravdu hodně. Fungujeme, jako jiné sbory, které jsou na vesnicích. Snažíme se dělat něco pro lidi a obec," říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Květoslav Smrček.

Hasiči v Šumvaldu příští rok oslaví sto třicáté páté narozeniny a jsou tak nejstarší fungující organizací v obci.

„Ve vesnici pracujeme od roku našeho založení, nikdy se nit nepřetrhla. Jeden z hlavních zakladatelů byl tehdejší pokladní pan Blahák. Dokonce jsem našel i jeho pokladní knihu," pokračuje starosta.

Šestnáct druhů piv a Metallica

Zřejmě největší akcí, která se ve vesnici během celého roku děje, jsou Pivní slavnosti.

Hasiči nabízí dvoudenní posezení, pití zlatého moku z různých koutů naší republiky a také muziku.

Jejich šestý ročník se letos připravuje na 10. a 11. července.

„Piv vždycky uvádíme do deseti značek, ale většinou to nevyjde a je jich tak čtrnáct, až šestnáct. Ale není to tak, že bych měl z jednoho pivovaru více druhů piva. Jedno pivo, jeden pivovar. Snažím se shánět nepasterovaná piva z menších pivovarů," vysvětluje Květoslav Smrček.

Vzpomíná, že v minulých ročnících měli návštěvníci akce možnost ochutnat třeba žatecké pivo nebo zlatý mok uvařený v Hradci Králové.

„Nejsložitější je na tom logistika. My to totiž děláme jinak než ostatní. Bečky si nakupujeme a sami si pivo prodáváme. Na organizaci je to strašně složité, ale stojí to za to," usmívá se.

První den slavností, tedy pátek je vždy volnější, lidé popíjí a většinou zahraje jedna kapela, letos v country stylu.

Sobota pak nabídne bohatější program.

"Hlavním tahákem jsou revivalové kapely. Letos nám bude hrát Metallica, Iron Maden a Akcept. Předkapelu jim budou dělat kluci a holky z gymnázia v Uničově, jejich kapela se jmenuje Pštros. Piv se vypije tak něco okolo čtyřiceti, padesáti beček. Lidí chodí hodně," popisuje starosta.

Žádný nápad nerecyklujeme

Místní jsou spokojení, občas se najdou i ti, co poplácají po rameni, s tím, že se akce povedla.

„Když vám někdo řekne, že se to povedlo, tak to člověka potěší. Ale ve vesnici ví, co všechno hasiči dělají. Za většinou nápadů stojím já a stále se pokouším vymýšlet něco nového. Žádný nápad nerecyklujeme," přemítá Květoslav Smrček.

Sám je hasičem od sedmi let, povolání, které se musí dělat srdcem, má v rodině.

„Otec byl vedoucím mládeže a já jsem u toho zůstal. Ve sboru byly i moje děti, ale dcera se teď už věnuje něčemu jinému, závodně tancuje," uzavírá.

SDH ŠUMVALD 

Sbor dobrovolných hasičů v Šumvaldu založili 18. června 1881. Příští rok budou ve vesnici chystat kulaté oslavy 135. výročí.

„Dnes nás je asi třiašedesát členů, z toho je asi dvanáct mladých hasičů do 18 let. Aktivních členů máme okolo pětačtyřiceti. Jsme schopni postavit tři cvičící družstva, žen, mladých a mužů. I když děti se nám loni rozpadly, ale snažíme se je dát zase dohromady," říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Květoslav Smrček.

Doplňuje, že větší zájem o hasiče mají děvčata. „Asi je to i kvůli té škále, kterou jim mladý hasič nabízí. Naučí se azimut, topografii, uzlování, první pomoc, střílet," říká.

Šumvaldští hasiči se mohou pochlubit i novým sportovním areálem, kde se koná každoročně koná pohárová soutěž v rámci Hanácké extraligy Olomouckého kraje, Memorial Jindřicha Popelky a Rostislava Smékala.

„Jsou to naši bývalí členové. Jeden zahynul při vodáckém zájezdu hasičů na Slovensko a druhý zemřel po záplavách v roce 1997," uzavírá.

Z historie výjezdů SDH ŠUMVALD

Hasiči v Šumvaldu patří do páté kategorie Jednotky požární ochrany. Vyjíždí tak do deseti minut po vyhlášení poplachu.

„Vyjíždíme tak, dvakrát třikrát do roka. Většinou jsme připraveni na technickou pomoc," říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Květoslav Smrček.

12. 3. 2014 Osm jednotek hasičů se z kraje března potýkalo s požárem několika budov hospodářského stavení v Šumvaldu na Olomoucku. Uvnitř hořících budov bylo několik slepic, které se podařilo dostat ven, hasiči měli po dvou hodinách práce požár pod kontrolou. Událost se obešla bez zranění.

27. 12. 2012 K požáru nakladače v zemědělském objektu v Šumvaldě na Uničovsku vyjížděly čtyři hasičské jednotky. Do příjezdu hasičů se majitelům farmy podařilo z budovy vyvést na čtyři desítky ustájených krav. Snažili se také sami uhasit hořící nakladač, využili k tomu deset ručních hasicích přístrojů. Na likvidaci požáru se podíleli uničovští profesionálové a také dobrovolné jednotky z Dlouhé Loučky, Troubelic a Šumvaldu. Při požáru i zásahu nedošlo k žádnému zranění ani úhynu hospodářských zvířat.

Pod hasičskou přilbou - seriál DeníkuNový seriál Deníku Pod hasičskou přilbou vychází
v TIŠTĚNÉM vydání Olomouckého deníku vždy v sobotu.
20. června si tam můžete přečíst o HASIČÍCH z Velké Bytřice.