Napilno měli hasiči především na Olomoucku a Přerovsku, ale i na Jesenicku.

Nebezpečí vichřice na střední Moravě však trvá dál, meteorologická výstraha je platná až do úterního odpoledne, teprve poté má vítr postupně slábnout.

Do pondělního rána uskutečnili hasiči kvůli větru na tři desítky výjezdů, většina se týkala popadaných stromů. Hned několik jich bylo u Jívové na Olomoucku. Hasiči zajišťovali i uvolněné plechy na střechách.

"První z událostí se odehrála v olomoucké ulici kpt. Nálepky. Tady hasiči pomocí výškové techniky provedli provizorní zajištění střechy. Ke druhé podobné události došlo v přerovské Kosmákově ulici. I zde hasiči provedli provizorní zajištění uvolněných plechů," informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Sněhovou peřinou pokrytý svah na Hrubé Vodě, místní části Hluboček na Olomoucku se v sobotu zaplnil lyžaři.
Na Hrubé Vodě se začalo lyžovat

Vítr opět zesílil během pondělního odpoledne a večera a vyžádal si další desítky zásahů hasičů.

"Většina se týkala odstraňovaní spadených stromů na komunikacích. V několika případech došlo k poškození elektrického vedení. Prozatím se situace obešla bez výraznějších škod na objektech, jen v jednom případě, a to v Kojetíně na ulici Svatopluka Čecha došlo k uvolnění několika plechů na střeše základní školy, Hasiči zde provedli provizorní zajištění," konstatoval Hošák, podle nějž se v dalších hodinách nedaly vyloučit ani výpadky elektrického vedení, neprůjezdné komunikaci či vznik škod.

Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav a platí pro všechny okresy Olomouckého kraje od neděle až do úterní šestnácté hodiny. Týká se však i Jihomoravského, Moravskoslezského, Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a Vysočiny.

Ilustrační foto
Vlaky a autobusy v kraji mění jízdní řády. PŘEHLED co pojede jinak

Na horách může vítr dosáhnout rychlosti až 145 kilometrů v hodině. Lidé by se tedy neměli vydávat do hor, lesů, dávat pozor při jízdě autem a na padající předměty. Meteorologové varovali i před ledovkou.

Na trvající výstrahu zareagovaly rovněž České dráhy, které mimořádně povolaly další zaměstnance do služby a vyhlásily pohotovost.

„Prosíme všechny cestující, aby sledovali aktuální informace o provozu na železnici a případně omezili v době výstrahy své cesty vlakem. Pokud už budou muset cestovat, aby se na našich stránkách informovali, zda už na jimi zvolené trati nejsou žádná mimořádná omezení. Doporučujeme také připravit se na možné komplikace a zdržení a vzít si na cestu například nápoje, občerstvení a případně také léky,“ řekla regionální mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

Tragická nehoda mercedesu ve Wolkerově ulici v Olomouci
Tragedie v Olomouci: mladá žena zemřela při nehodě mercedesu