Do prostor Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR v Drahanovicích navážely během středy 16. března dodávky a nákladní automobily i další vybavení, jako jsou například svítilny, hadice či dýchací přístroje. Ty darovaly jak profesionální, tak dobrovolné sbory hasičů ze všech moravských krajů. Sklad nedaleko Olomouce funguje jako sběrné místo pro celou Moravu.

Vybraný materiál nakonec zaplnil více než 30 kovových palet. Všechno vybavení je plně funkční, aby pomohlo ukrajinským kolegům v oblastech, které zasáhla válka.

„Děkujeme za veškerý darovaný materiál. Velmi si vážíme ochoty hasičských sborů pomoci ukrajinským kolegům, kteří nyní zasahují ve své zemi v nelehkých podmínkách. Jsem rád, že můžeme pomoci i touto formou,“ ocenil pomoc Karel Kolářík, ředitel HZS Olomouckého kraje.

Olomoucký sbor daroval například přilby, zásahové obleky či hadice. V Olomouckém kraji se zapojily také sbory dobrovolných hasičů. Například ten z Hrubčic na Prostějovsku. Velitelem jednotky je Martin Richter, který zároveň slouží jako profesionální hasič na stanici v Prostějově.

„Nikomu z nás není lhostejné, co se na Ukrajině děje. Proto jsme se i s vedením obce jednoznačně shodli, že darujeme hasičské přilby. Sledujeme, s jakým úsilím ukrajinští hasiči a záchranáři pomáhají a soucítíme s nimi. Asi nikdo z nás si nedokáže představit, pod jakým tlakem nyní pracují a jak těžké to pro ně musí být,“ poznamenal.

Speciální sbírka materiálu pro ukrajinské hasiče vzešla z jednání mezi GŘ HZS ČR a vedením hasičů Ukrajiny, za účasti náměstků ministrů vnitra obou států. Výsledkem schůze bylo rovněž sestavení seznamu konkrétního vybavení.

Hasičský záchranný sbor České republiky ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska se rozhodli uvedené prostředky soustředit a díky kontaktům se zástupci vedení hasičů na Ukrajině zajistit přepravu a předání na konkrétní místa.

Předmětem sbírky byly především zásahové obleky, přilby, zásahové boty, rukavice, dýchací technika, lékárničky, svítilny s akumulátory a požární hadice.