Tehdy čerstvý maturant tam jako spolujezdec v osobním vozidle při prudkém nárazu do zaparkovaného kamionu utrpěl mnohočetná poranění, podobně dopadl také jeho spolujezdec a osmnáctiletý řidič bohužel na místě zemřel.

Jeden z mladíků navštívil před Vánocemi v doprovodu otce profesionální hasiče ve Šternberku, aby jim vyjádřil svůj velký vděk a respekt k jejich práci. „Děkuji vám za záchranu života,“ řekl drobný mladý muž.

Podal hasičům ruku a předal jim pozornost. „My jsme rádi, že tě vidíme na vlastních nohách,“ poznamenali šternberští hasiči s úsměvem.

Když si ale všichni vzpomněli na noc ze čtvrtka 10. na pátek 11. června letošního roku, hned zase zvážněli.

Krátce před půlnocí vyjížděli k velmi vážné nehodě, která se stala na parkovišti nedaleko Lipiny a už dopředu věděli, že to nebude obvyklý zásah. Osobní auto se třemi mladíky tam totiž v plné rychlosti narazilo do zaparkovaného kamionu.

Silnice I/35 mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou v místě smrtelné nehody, která se stala v neděli 19.prosince 2021.
Hazard zvaný Mohelničák. Kdy už pomůže dálnice?

Na operační středisko hasičů tehdy telefonoval jeden z řidičů odstavených kamionů a informoval je o tom, že z osobního vozu se ozývá jen chrčení a všichni tři pasažéři jsou uvnitř zaklínění.

„Řidič byl na místě mrtvý, další dva mladíci byli v hlubokém bezvědomí a oba ve velmi vážném stavu. Ihned jsme začali s vyprošťováním. Museli jsme pracovat rychle. Odstřihli jsme hydraulickými nůžkami dveře, abychom se ke klukům dostali,“ vzpomněl na náročný červnový zásah velitel šternberského družstva Petr Pavlita.

Tragická nehoda fabie mezi Šternberkem a Lipinou, 11. 6. 2021
Tragédie u Šternberka: auto s mladými bouralo, 18letý řidič nepřežil

Makali jsme, abychom je zachránili

Pamatuje si, že i pro záchranáře se jednalo o těžký případ. Oba mladíci utrpěli mnohočetná poranění a byli ještě na místě napojeni na umělou plicní ventilaci.

„Všichni jsme spolupracovali a makali jsme, abychom mladíky zachránili. Viděli jsme, jak lékař kvůli podání léků a zajištění krevního oběhu navrtává přístup do holenní kosti. To se nám vybavuje dodnes,“ popsal Petr Pavlita.

Opilý řidič naboural na třídě Svobody v Olomouci pět aut, 19. prosince 2021
Opilý řidič naboural pět aut na třídě Svobody, nadýchal přes 2,5 promile

Takové poděkování? Poprvé v kariéře

Zároveň ocenil, že se mu teď od mladíka dostalo zpětné vazby, protože se to záchranářům stává jen zřídka. „Občas se někdo zastaví na stanici a poděkuje, většinou jde ale o drobné každodenní zásahy. Za záchranu života je to asi poprvé v kariéře,“ řekl Petr Pavlita a ostatní hasiči mu dali za pravdu.

Společně s kolegy ho potěšilo, že se mladý muž z následků nehody postupně dostává a jeho zdravotní stav se lepší.

„Jsme rádi, že se z toho dostal, protože prognóza byla špatná,“ vzpomněl Petr Pavlita.

To potvrdil také otec mladého muže. „Měl mnoho vnitřních zranění, propíchnutou plíci, natrženou slezinu a další zranění. Dostával se z toho pět měsíců a ještě to bude nějakou dobu trvat. Děkujeme hasičům, záchranářům i lékařům za synův život,“ uzavřel tatínek mladíka a jako poděkování předal šternberské jednotce velký čokoládový dort.