„Hanácké pilař je soutěž jednotlivců, takže každý hasič soutěží sám za sebe. Komise hodnotí čas i přesnost,“ vysvětlila mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Soutěžící měli za úkol zdolat čtyři disciplíny. Nejprve co nejrychleji vyměnit řetěz pily, poté kombinovaným způsobem přeříznout kus klády, následně co přesněji odříznout vyznačenou část dřeva a nakonec odvětvit kmen stromu.

Boj proti kůrovci i větru

Hasičské jednotky poslední dobou zasahují u případů, kdy musí použít motorovou pilu, čím dál častěji. Mohou za to stromy poničené kůrovcem i silným větrem.

„V lesních oblastech ani tak o rychlost nejde, ale když třeba během bouřky spadne strom na dálnici nebo vlakovou trať, je potřeba odstranit překážku co nejdříve,“ potvrdil jeden ze soutěžících.

Dobrovolní hasiči u takových situací bývají mezi prvními, a tak musí umět zacházet i s pilou. Příkladem může být dálnice D35 u Mladče, kam téměř po každém silnějším poryvu větru vyjíždí Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Senice na Hané i profesionálové z Litovle kvůli odstraňování stromů z vozovky.

„V noci z neděle na pondělí jsme zrovna odstraňovali strom, který vlivem vichřice lehl na silnici. Je fajn, že se dělají podobné soutěže, kde si vyzkoušíme naše dovednosti i se mnohému přiučíme,“ souhlasil dobrovolný hasič z Luběnic.

„Na vítězství tolik nezáleží, hlavně že se tady trochu pobavíme a zkušenosti pak budeme moci využít při zásahu,“ doplnil člen SDH Lesonice.

Výsledky

Vítězem hlavního závodu se stal Martin Plšek z přerovské stanice hasičského záchranného sboru (HZS), na druhém místě se umístil Tomáš Doležal z HZS Kraje Vysočina a bronzovou medaili získal Dušan Bátěk z HZS Olomouckého kraje.