Za posledních pět let narostly hektary s touto monokulturní rostlinou, jejíž olej se přidává do motorové nafty, zhruba o třetinu.

„Řepky bylo v olomouckém okrese zaseto více, a to zhruba o šest procent. Hovoříme o 5,5 až 6 tisícovkách hektarů, přesná čísla budou k dispozici na konci května," informoval Miloš Porč z olomoucké okresní agrární komory.

Zemědělci bohužel museli několik stovek hektarů řepky zaorat, protože rostliny neodolali třeskutým holomrazům. „Na Olomoucku dělají zaorávky po zimě 350 hektarů," uvedl Miloš Porč.

Pronikavá vůně z kvetoucích lánů se line po celém Olomoucku. Podle zemědělců jde o výbornou předplodinu pro ozimou pšenici a její pěstování je lukrativní. Zemědělci nemají důvod ji nepěstovat.

„Výkupní ceny jsou zatím dobré. Dohody se dělají před sklizní a zatím se vše točí na úrovni loňských výkupních cen," dodal.

Na kvetoucí řepku si stěžují alergici. Názory odborníků se ale různí. Podle některých způsobují lidem problémy jiné rostliny, hlavně kvetoucí trávy, jejichž pyl se šíří větrem.

Řepka patří mezi rostliny opylované hmyzem a její pylová zrna jsou těžká a daleko se nešíří, zatímco drobná zrnka trav uletí i kilometry.