O nastávající maminku Barboru Chalupovou se zdravotníci z olomoucké Fakultní nemocnice starali ještě před srpnovým porodem. Olomoučanka o svém těhotenství a přípravách na mateřství psala facebookový blog Deník handy mámy.

„Téma maminek s handicapem mi i v dnešní době přijde dost tabuizované a ráda bych to alespoň trochu změnila,“ zdůvodnila sdílení svých zážitků šestadvacetiletá Barbora Chalupová, která se do Olomouce přistěhovala před čtyřmi lety z Frýdku-Místku.

Srpnový porod byl podle odborníků z olomoucké Fakultní nemocnice běžný a bezproblémový.

„S ohledem na přidružené diagnózy nastávající maminky probíhal císařským řezem za použití spinální anestezie. Paní Chalupová byla při vědomí, tatínek byl přítomen nejen u porodu, ale mohl s rodinou zůstat i po něm. A v neposlední řadě jsme umožnili, aby na klinice mohl být také asistenční pes Jeff,“ popsal přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Radovan Pilka s tím, že maminka měla s ohledem na svůj zdravotní stav k dispozici bezbariérový pokoj.

Profesionalitu a přátelskou atmosféru v olomoucké porodnici si Barbora Chalupová velmi pochvaluje.

„Všichni na nás byli moc hodní, také díky nim jsme všechno dobře zvládli. Jsme profesoru Pilkovi nesmírně vděční za všechno, co pro nás udělal. Byla jsem s ním v kontaktu od samotného počátku těhotenství a díky němu jsem byla klidná,“ řekla šťastná maminka malé Amálky, která ocenila také bezbariérovost olomoucké porodnice.

Podle profesora Radovana Pilky je individuální přístup a maximální snaha vyjít vstříc potřebám maminek a jejich potomků na porodnicko-gynekologické klinice olomoucké Fakultní nemocnice samozřejmostí.

„Ještě před samotným porodem s maminkami probíráme jejich představy a snažíme se jim vyhovět, jak je to jen možné. To se samozřejmě týká také navazující péče. Případ paní Chalupové byl sice v jistém směru výjimečný, ale jinak pro náš přístup zcela příznačný,“ poznamenal Radovan Pilka. (mak)