„Rekonstrukce je součást většího projektu, změnit by se měla celá obytná část. Teď jsme udělali nové rozvody elektřiny, což nám umožní připravovat víc akcí a častěji," řekl Vilém Švec, vedoucí správy skanzenu a doplnil, že také zahrada okolo stavení se rozrostla. Nově jsou vysázené staré odrůdy ovocných stromů. Další práce by měly následovat v příštím roce.

„Budeme pokračovat s elektroinstalací a to v hospodářské části usedlosti, celý projekt pak završí částečná změna vnitřní dispozice. Vyměníme novodobá okna, do původní podoby se obnoví podlahy a přibydou i kachlová kamna s chlebovou pecí. Vše by mělo být hotovo v roce 2017," doplnil.

Do soboty 12. prosince ale musí být ve skanzenu uklizeno a řemeslníky ve světnici vystřídá vánoční výzdoba.

„Kvůli rekonstrukci už do konce roku žádnou vlastní akci nechystáme, ale v sobotu budeme mít otevřeno a na požádání otevřeme kdykoli. Kdo bude chtít vidět Vánoce u nás, může přijít," dodal Vilém Švec.

Předvánoční akce v Příkazech na návsi a Záloženském domě startuje v sobotu v 9 hodin.

Na programu je i procházka obcí, budou hrát cimbálovky, vystoupí Národopisný soubor Pantla i děti z místní mateřinky a základní školy.

Po celou dobu trvání bude otevřený vánoční jarmark a chybět nebude ani bohaté občerstvení, zabíjačkové speciality nebo zvěřinový guláš, vánoční cukroví nebo punč.