„Maso je tak krásné a za dobrou cenu. Všechno čerstvé,“ chválila nabídku Hanáckého gruntu paní Marie. Seniorka si ve čtvrtek ráno přijela nakoupit na kole z nedalekých Mezic, části Nákla. „Budu sem jezdit. Stojí to za to. Z Mezic to není daleko,“ usmívala se spokojeně čiperná sedmdesátnice.

Vedle čerstvého masa, které se k zákazníkovi dostane den po porážce, a vlastních masných výrobků v podobě tlačenky, paštiky, jitrnicového prejtu, ovaru či sádla nabízí ZD Unčovice v prodejně také produkty výrobců z okolních obcí. Na pultech najdou zákazníci mléko a mléčné výrobky ZD Senice na Hané či čerstvou zeleninu z Unisadu z Medlova-Králové.

Myslíte si, že jsou tato bílá vlákna na kuřecích prsou normální? Omyl! Jedná se o nemoc bílých vláken, při které dochází k nárůstu tuku až o 224 procent. Varuje spolek Obraz - Obránci zvířat.
Řetězce nabízí maso z nemocných kuřat, tvrdí spolek. Takto vypadá důkaz

„Děláme vepřové maso, hovězí a lákalo nás vyzkoušet si také prodej. Zároveň jsme chtěli dát prostor ostatním kolegům a našim partnerům z regionu, aby si zákazník, když k nám přijde, mohl nakoupit co nejširší sortiment a nemusel objíždět jednotlivé farmy. V prodejně tak najde například mouku a těstoviny z Malitasu, z naší pšenice, cukr z naší cukrové řepy, hořčici firmy Pikant, které dodáváme naši hořčici,“ přiblížila koncept prodejny předsedkyně představenstva ZD Unčovice Milada Měsícová.

VIDEO: Předsedkyně představenstva ZD Unčovice Milada Měsícová představuje prodejnu Hanácký grunt

Zdroj: Tauberová Daniela

V Unčovicích, místní části Litovle, obchod chyběl. Místní byli odkázáni na pojízdnou prodejnu nebo museli za nákupem cestovat do Litovle. Osadní výbor již delší dobu apeloval na město, že kamenná prodejna je v této jedné z největších litovelských místních částí potřeba. Zemědělci tak vytrhli městu trn z paty.

„Unčovice se jako mnoho dalších malých obcí potýkají s problémem zrušeného obchodu. Zajíždí sem pojízdná prodejna, která stojí peníze a nemůže nabídnout sortiment, který lidé nově najdou v Hanáckém gruntu, kde jsou i ceny velmi příznivé,“ reagoval starosta Litovle Viktor Kohout.

„Za město jsme nadšeni, že se toho chopilo ZD Unčovice a jsme rádi, že zájem o prodejnu je skutečně mimořádný. Přejeme jim, aby vydržel dlouhodobě," dodal starosta.

Restaurace Eatery & Bakery Long Story Short v Olomouci, březen 2023
Olomoucká restaurace Long Story Short vyhrála u Pohlreicha. Ten nešetřil chválou

Otevřením obchodu aktivity zemědělců v Unčovicích nekončí. Před prodejnou plánují ve spolupráci s městem, které vlastní pozemky, vybudovat zázemí pro zákazníky a kolemjdoucí v podobě posezení a herních prvků pro děti.

„Vzniknout by mohlo místo setkávání místních občanů, ale i přespolních. Vnímáme, že zejména starší lidé nemají, kde se potkávat. Venku před obchodem si budou moci dát kávu, zákusek a povykládat,“ nastínila záměr Milada Měsícová.

Sadaři ve Vilémově vykáceli téměř 16 hektarů jabloní, 7. února 2023.
Soumrak českých jablek. Ve Vilémově zlikvidovali 16 hektarů stromů

Prodejna Hanácký grunt je otevřena šest dní v týdnu. V pracovních dnech je v současnosti v provozu od 8 do 17 hodin, s hodinovou polední pauzou od 13 do 14 hodin, v sobotu si mohou zákazníci nakoupit v době od 8 do 12 hodin.