Vozy, z převážně prvorepublikové éry, zaparkují už v sobotu 21. července ve Smetanových sadech.

Soutěž historických automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1939 již tradičně pořádá Středomoravský klub Automobilistů a Motocyklistů Olomouc (SKAM Olomouc).


Na historické vozy se mohou přijít diváci podívat od 9.30 do Rudolfovy aleje.

Tam se mohou zúčastnit hlasování v soutěži elegance a rozhodnout tak, který z vystavených automobilů a motocyklů získá cenu primátora o nejkrásnější stroj.

Hanácké okruh představí především československé značky jako Aero, Praga, Škoda, Tatra, Walter, Wikov a Zbrojovka Brno, ale diváci se mohou těšit i na zvučná zahraniční jména jako Bugatti, Bentley, Horch, Chevrolet, Ford, Renault, Triumph a další. I mezi motocykly najdou příznivci veteránů výjimečné stroje značek Jawa, ČZ, Harley Davidson, Ariel, BMW, BSA, Norton a mnohé další.

Jedním z lákadel letošního ročníku bude i autobus značky Tatra z roku 1940, který jezdil ulicemi Olomouce ještě v dobách okupace.

Za pozornost jistě stojí i první aerodynamický československý automobil značky Wikov 35, který představí soukromé muzeum Veteran Arena Olomouc, nebo vůbec nejstarší vůz Renault z roku 1903.

Přes Tovačov k orloji

O navození atmosféry minulého století se postará Olomoucký Dixieland Jazz Band, který bude po dobu výstavy hrát v hudebním altánku.

První etapa Hanáckého okruhu začne v 10.45 po vyhlášení soutěže o nejelegantnější vůz. Představování všech 112 automobilů a motocyklů potrvá přibližně do 12.15.

Poté se závodníci vypraví do Tovačova, kde je čeká další vystavování vozů a doprovodný program v podobě vystoupení Hanáckého souboru Haťe Tovačov.

V 14.15 se posádky vydají na druhou etapu zpět do Olomouce na Horní náměstí, kde vítězně projedou cílem. Na trase dlouhé 90 kilometrů čekají závodníky zábavné a vědomostní průjezdy hanáckými vesnicemi. (nik)