Jezero je pro svoji čistou vodu nejoblíbenější lokalitou pro návštěvníky z širokého okolí. Těm těžaři připomínají, že primárně se jedná o dobývací prostor, kde je koupání umožněno pouze ve vymezené části a na vlastní nebezpečí.

„Roky jezdíme na Náklo a na tento břeh. Nabízí více klidu, než pláž s bufetem. Je tu povolen rybolov i koupání,“ uvedla Jana Ptáčková z Olomouce, která v neděli odpoledne postávala na břehu u rypadla.

„Letos jsme spoléhali právě na Náklo, když k moři s dětmi nepojedeme. Snad se na pláž všichni vejdeme,“ povzdechla si.

Významné ložisko štěrkopísku je v majetku společnosti CEMEX Sand. Koupání zde umožňuje ve vymezeném prostoru a na vlastní nebezpečí. Těžaři tuší, že letos bude velký nápor rekreantů, kteří kvůli epidemii koronaviru upřednostní dovolenou v České republice.

„Můžeme mít i dvojnásobek běžné návštěvnosti, to je nám jasné. Primárně se však jedná o dobývací prostor a bezpečnost je na prvním místě,“ vzkázal rekreantům mluvčí těžební společnosti Veselin Bariliev.

Bagr na celou sezonu

Těžaři aktuálně postupují v dobývání štěrkopísku od Lhoty směrem k pláži u Nákla. Jak dlouho bude rypadlo v těchto místech, ovlivní pouze kvalita zásob, ne letní turistická sezona.

„Bagr zde bude celou sezonu. Přesouvat ho nebudeme. Že právě tento břeh vyhledávají rekreanti? Nebylo to vhodné ani v době, kdy jsme byli blíže Lhoty,“ varoval Bariliev.

Místo pro plavce označují bójky

Poukazuje na to, že těžaři se snaží vyjít vstříc rekreantům. Vymezili proto velkou část „starého“ jezera, kde mohou plavat a užívat si vodních sportů. Jedná se o břehy blíže Náklu, kde se nachází písečná pláž a bufet.

„Bójkami v těchto dnech viditelně ohraničíme část, kde už není možné plavat. Ne proto, že si to nepřejeme, ale kvůli závažnému riziku poranění. Nejedná se o rekreační zónu, ale místo s aktivní těžbou. Je zde vysoké napětí,“ opakoval Bariliev.

Ve vyhrazených částech jezera je možné celoročně provozovat sportovní rybolov. Plocha je ve správě ČRS MO Litovel, který zajišťuje prodej povolenek.

„Rybáři by měli být více ohleduplní. Někteří parkují karavany až u vody,“ zdůraznil.

Štěrkopísek dobývají těžaři u Nákla přes 20 let. Zásoby aktuálně povolené k vybagrování se postupně tenčí. Společnost by ráda otevřela nový prostor. Vyhlédla si desítky hektarů od Lhoty směrem na Příkazy.