Hanácká kasárna se prodala v elektronické aukci, která skončila ve středu 4. září dopoledne, za 89,1 milionů korun po jediném příhozu. Do dražby se přihlásili dva zájemci, podmínkou bylo složení kauce 15 milionů korun.

Identitu kupce Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nezveřejnil, sdělil jen, že jde o právnickou osobu.

Podle potvrzených informací se vítězem aukce stala společnost olomouckého developera Richarda Morávka, jenž stojí mimo jiné za projektem obchodně-zábavního centra Šantovka či plánem stavby multifunkční areny u Velkomoravské ulice.

"Potvrzujeme, že jsme účastníkem aukce budovy Hanáckých kasáren v Olomouci, který učinil nejvyšší příhoz," sdělil ve středu Deníku Petr Hlávka, mluvčí podnikatele Morávka.

"Jsme si vědomi významu budovy Hanáckých kasaren, její velikosti a strategické polohy v centru města Olomouce. Zároveň považujeme za důležité, aby vlastníkem budovy byl olomoucký subjekt se znalostí místního prostředí a vztahem k městu," uvedl.

Těžká a dlouhá práce

Hledání adekvátního využití a proměny historického areálu bude podle něj ještě delší proces.

"Dlouhodobě se o možném dalším využití kasáren diskutuje. Do diskuze se v minulosti zapojilo město, kraj i univerzita. Jsme připraveni hledat optimální využití potenciálu budovy a spolupracovat přitom s nejlepšími architekty. Zároveň jsme otevřeni jednání např. s městem, krajem a univerzitou o možné spolupráci na tomto záměru. Je nám jasné, že nás čeká těžká a dlouhá práce vzhledem ke stavu objektu," sdělil developerův mluvčí Hlávka.

Zda se kupec stane skutečným novým majitelem kasáren, není ještě definitivní.

"ÚZSVM nejdříve na základě společné dohody vyzve město Olomouc, Olomoucký kraj a Univerzitu Palackého zda má někdo z nich zájem dorovnat nabídnutou cenu. Pokud nikdo z nich ve lhůte 30 dní na nabídku nezareaguje, podepsali bychom smlouvu s vítězem aukce," řekla Deníku mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Podnikatel Richard Morávek a jeho společnost Redstone stojí za řadou velkých olomouckých projektů. Kromě obchodního centra Šantovka, jehož rozšíření a proměnu v novou čtvrť loni představil veřejnosti, vybudoval například blízký administrativně-obchodní areál Envelopa Office Center, buduje luxusní bytový komplex Šantovka Living, na Tabulovém vrchu zase nyní staví soukromé sanatorium pro dlouhodobou péči.

Chystá mimo jiné i stavbu studentského kampusu u sokolovny, projekt multifunkční haly jako nového zimního stadionu u Velkomoravské ulice nebo kontroverzní výškovou budovu Šantovka Tower.

Na devátý pokus

Státu se podařilo Hanácká kasárna prodat na devátý pokus poté, co původní cena spadla na třetinu.

Prodej výjimečné nemovitosti v Olomouci odstartoval v roce 2021 na částce 262 milionů korun. Předposlední, osmé kolo aukce se uskutečnilo v červenci s minimální cenou 111 milionů korun. Přihlásili se sice celkem dva zájemci, jeden složil kauci, ale v průběhu aukce příhoz nepadl.

Památkově chráněný areál postavený okolo roku 1840 je prázdný od roku 2013, kdy jej opustila armáda, která rozsáhlou budovu využívala na 170 let.

ÚZSVM ji převzal na základě usnesení vlády v roce 2017 od Ministerstva obrany. Vláda pak v roce 2020 schválila jeho prodej.

Olomoucký kraj se v roce 2023 rozhodl k převzetí areálu a jeho dalšímu využití ve spolupráci s Univerzitou Palackého, letos v únoru však po zpracování odborného posudku od toho záměru upustil. Zdůvodnil to příliš vysokými náklady na rekonstrukci a provoz objektu.

Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií.