Do druhého kola výběrového řízení, jež skončilo ve středu v 10:00, se přihlásil a ve stanoveném termínu požadovanou kauci složil jeden zájemce, nicméně žádný příhoz v průběhu aukce nepadl. Minimální cena byla stanovena na 262 milionů korun.

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto nyní učiní další kroky, aby jedinečnému a historicky cennému areálu Hanáckých kasáren nalezl co nejdříve nového vlastníka,“ sdělila ve středu po ukončení elektronické aukce mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Prohlídka Waldorfské školy, 2. listopadu 2021 v Olomouci.
Jak to vypadá v nové waldorfské škole v Olomouci? Podívejte se dovnitř

Zájemci musí před začátkem aukce složit kauci ve výši 27 milionů korun. Aby aukce přinesla vítěze, je potřeba, aby padl alespoň jeden příhoz. Ten musí být nejméně ve výši minimální vyhlašované ceny, tedy 262 milionů korun. Další příhozy musí částku navýšit minimálně o 100 tisíc korun.

Ani tentokrát však žádný příhoz v průběhu aukce nepadl, stejně jako v prvním kole, jež proběhlo počátkem září.

Olomoucká MHD. Ilustrační foto
Zdraží olomoucká MHD? Jaké ceny chystá dopravní podnik, bazény či kina

Znovu univerzita

Na základě předchozích jednání se ÚZSVM podle mluvčí znovu obrátí na Univerzitu Palackého v Olomouci, která již dříve projevila předběžný zájem o přímý nákup tohoto areálu.

„ÚZSVM na případných dalších jednáních bude opět navrhovat cenu vyhlášenou v druhém kole výběrového řízení,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí.

Univerzita zájem o Hanácká kasárna potvrdila, ale potřebovala více času.

„Vedli jsme intenzivní jednání na půdě UP, nicméně časový prostor, který máme k dispozici, nám neumožňuje realizovat kroky potřebné k objektivnímu posouzení a rozhodnutí v této věci,“ vysvětlil počátkem října mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant.

„Určitě nám ale jako instituci leží na srdci budoucnost takto významného stavby v centru města a v blízkosti univerzitních budov. Vývoj situace kolem kasáren budeme i nadále sledovat zejména s ohledem na další využití komplexu,“ dodal tehdy.

Hanácká kasárna při pohledu z náměstí Republiky v Olomouci
Hanácká kasárna jdou znovu do aukce. Univerzita: Měli jsme málo času

Přes 2000 metrů čtverečních

Areál Hanáckých kasáren byl vybudován v polovině 19. století. Památkově chráněný objekt převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od Ministerstva obrany. Vláda pak v minulém roce schválila jeho prodej.

Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií. Čtyřkřídlá budova na obdélníkovém půdoryse s pravidelným uzavřeným nádvořím má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Kvůli vysokým stropům a tvaru by případná přestavba na moderní kanceláře vyžadovala obrovské náklady.

Původně se uvažovalo, že se do areálu přestěhují stovky pracovníků státních úřadů sídlících na více místech Olomouce. Varianta padla. Rekonstrukce a provoz budovy by vyšly dráž než případná novostavba.

Naposledy se o areálu na ulici 1. máje hovořilo jako o možném zázemí pro Středoevropské fórum Olomouc (SEFO). I z toho nakonec sešlo.