„Vedle pražského Paláce Broadway se jedná o druhou mimořádnou investiční příležitost, kterou jsme v poslední době zveřejnili. V případě Hanáckých kasáren navíc jde o historicky největší prodej nemovitosti našeho úřadu na území Moravy,“ sdělila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

„Věřím, že z aukce vzejde nový majitel, který dokáže pro tento historický klenot najít smysluplné využití,“  uvedla.

Elektronická aukce bude zahájena 1. září v 10 hodin a potrvá do 3. září do 10 hodin. Minimální cena za tento areál činí 262 milionů korun, minimální příhoz byl stanoven na 100 tisíc korun. „Zájemci musí před začátkem aukce složit kauci ve výši 27 milionů korun,“ sdělila mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová.

Nový aktivity park otevře v sobotu 3. července.
Aquapark otevře nový aktivity park s bludištěm a trampolínami. Podívejte se

Výjimečný historický areál Hanáckých kasáren byl vybudován v polovině 19. století. Památkově chráněný objekt, který tvoří čtyřkřídlá budova, převzal ÚZSVM na základě usnesení vlády v roce 2017 od Ministerstva obrany. Vláda pak v minulém roce schválila jeho prodej. Stavba je významným urbanistickým prvkem města a ukázkou klasicistního vojenského stavitelství s ojedinělou stavební i armádní historií.

Zdroj: Youtube

Unikátní řešení odvětrávání

„Jedinečnost stavby lze spatřovat mimo jiné v unikátním řešení odvětrání svislých stavebních konstrukcí prostřednictvím podzemního tunelu, který navazuje na světlíky tzv. anglické dvorky. Tento systém zabezpečuje stavbu proti vzlínání zemní vlhkosti. Další zajímavostí je historická kaple, situovaná ve věži dvorního traktu,“ poukázala Tesařová.

Čtyřkřídlová budova na obdélníkovém půdoryse s pravidelným uzavřeným nádvořím má kancelářskou plochu přes 2000 metrů čtverečních. Kvůli vysokým stropům a tvaru by případná přestavba na moderní kanceláře vyžadovala obrovské náklady.

Fakultní nemocnice Olomouc. Ilustrační foto
Ve fakultce přibudou parkovací místa a odpočinková zóna

Původně se uvažovalo, že se do areálu přestěhují stovky pracovníků státních úřadů sídlících na více místech Olomouce. Varianta padla. Rekonstrukce a provoz budovy postavené v letech 1838 až 1844, kterou památkáři považují za vynikající ukázku vojenského stavitelství, by vyšly dráž než případná novostavba.

Naposledy se o areálu na ulici 1. máje hovořilo jako o možném zázemí pro Středoevropské fórum Olomouc (SEFO). I z toho nakonec sešlo.

Informace o investiční příležitosti v historickém centru Olomouce jsou zveřejněny na webu www.nabidkamajetku.cz.