Kondolenční místo ve foyer Moravského divadla (MDO) bude přístupné i v pátek od 9 do 16 hodin.

Zřízení pietního místa konzultovalo vedení divadla s krizovým štábem města. Uvnitř platí přísná protiepidemická opatření.

VIDEO: Hana Maciuchová - pietní místo v Moravském divadle Olomouc

Hana Maciuchová - pietní místo v Moravském divadle Olomouc | Video: DENÍK/Jiří Kopáč

„Návštěvníci mohou vstoupit maximálně ve dvou, je také třeba dodržovat nařízené dvoumetrové rozestupy,“ zdůraznil mluvčí MDO David Kresta. Z bezpečnostních důvodů není možné v budově zapalovat svíčky, zájemci si to však mohou vynahradit před budovou. I tam ovšem platí nutnost dvoumetrových rozestupů.

Pieta vznikla už ve středu i u olomouckého orloje, lidé tam nosili svíčky pod připevněný portrét Hany Maciuchové. Vzpomenout na vynikající herečku je možné také v kulturním domě ve Šternberku, kde vzniklo pietní místo.

Hana Maciuchová se narodila 29. listopadu 1945 ve Šternberku, odkud se následně přestěhovala do Olomouce. Odmaturovala na zdejším Gymnáziu Hejčín. Už tehdy se zabývala ochotnickým divadlem a byla členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci (dnes Moravské divadlo). Přestože svoji profesní kariéru spojila především s pražským Divadlem na Vinohradech, na svůj rodný kraj nikdy nezanevřela. Do Olomouce i Šternberka se pravidelně a ráda vracela za rodinou, přáteli i pracovně.

V roce 2010 převzala herečka Maciuchová Cenu města Olomouce za celoživotní přínos regionu v oblasti dramatického umění. Ve stejném roce se stala čestnou občankou Šternberka, stejně jako režisérka Věra Jordánová, autorka Krkonošských pohádek, v nichž se Hana Maciuchová proslavila rolí krásné a milé Anče.

Životním partnerem Hany Maciuchové byl herec Jiří Adamíra, který zemřel v roce 1993. Její srdce dotlouklo 26. ledna 2021 po druhém boji s rakovinou. Poslední rozloučení proběhne v rodinném kruhu.