Verdikt zatím není pravomocný. Mohelnická právnička Olomouckému deníku sdělila, že s rozhodnutím nesouhlasí a již podala odvolání.

Na Janu Hamplovou obdržela advokátní komora šest kárných žalob pro celkem dvanáct skutků.

„Vinnou ji soud uznal za sedm z nich,“ sdělila Olomouckému deníku mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

Ve většině případů, v nichž podle kárné komise advokátka skutečně pochybila, šlo o opožděný postup nebo nečinnost spojenou s neinformováním klientů. „Což vedlo k procesním důsledkům, kterými byli klienti poškozeni,“ uvedla mluvčí.

„Po dobu, co mě Jana Hamplová zastupovala, se běžně zapírala, rušila dohodnuté schůzky. Její jednání absolutně neodpovídalo etice advokáta, proto jsem se obrátila na Českou advokátní komoru. Paní Hamplovou bych rozhodně nikomu nedoporučila,“ uvedla Jana Jiroušová, bývalá ředitelka olomoucké pobočky Českého statistického úřadu.

Ta viní advokátku z toho, že podala pozdě odvolání a soudkyně řízení zastavila, aniž by bylo vůbec zahájeno. Hamplová v tomto případě své pochybení odmítá.

Vzhledem k tomu, že se Hamplová proti trestu ČAK odvolala, bude řízení pokračovat u odvolacího kárného senátu.

„K případu mohu říct jen to, že v části mne komora zprostila nařčení, a proti zbývajícím jsem podala odvolání. To zejména proto, že pokud vedu případ devadesát procent doby, a v situaci, kdy nevím, zda by vůbec tento případ někdo v tu dobu k zastupování proti státu přijal, a před jeho úspěšným ukončením jsem z něho odvolána, považuji stížnost za absurdní a vysoce neetickou,“ reagovala advokátka.

Nedoporučujeme ji, říkají klienti

Na Janu Hamplovou, které advokátní komora vyměřila mnohatisícovou pokutu za chování ke klientům, si stěžovaly například bývalá pracovnice olomoucké pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ) Mária Dvořáková, a její tehdejší nadřízená Jana Jiroušová.

Na jméno ji nemůže přijít ani Jiří Fibinger, jehož zastupovala ve sporu kolem prodeje domu v Olomouci.

Advokátka odmítla, že by v jejich případech pochybila, za stížnostmi vidí osobní motivaci.

Více k tématu potrestání advokátky Jany Hamplové najdete v pátečním tištěném vydání Olomouckého deníku.