„Přivolali i policii, ukázalo se ale, že to naštěstí byla jen běžná tuzemská užovka,“ uvedl starosta Oldřich Nykl (ODS) k druhému nálezu hada ve dvou dnech.
Podle vyjádření zoologa Milana Kořínka není dvoumetrový had z Horky nijak nebezpečný.

Navíc se v pondělí po upozornění chovatelů ukázalo, že se nejedná o mládě krajty, jak nálezci předpokládali, ale o asijský druh užovky, užovku tenkoocasou.

„Jde opravdu o užovku tenkoocasou z jihovýchodní Asie, poddruh z Tchajwanu,“ potvrdil v pondělí po zaslání snímků zoolog Kořínek. Doplnil, že mezi stovkami druhů užovek jsou sice i některé jedovaté, ta, která byla chycena na dvoře domu v Horce, ale mezi ně nepatří. Jak dodal, užovka tenkoocasá je poměrně klidný a neagresivní had, mezi chovateli dost rozšířený.

Podle starosty Nykla má obec Horka s nalezenými zvířaty stále co do činění. „Dnes zrovna vezu do psího útulku mladou fenku foxteriéra. Nalezené psy tady míváme skoro pořád, většinou se nám ale povede najít jejich majitele,“ uvedl starosta.

Dalšími častými zvířecími hosty obecního úřadu bývají zraněné labutě z nedalekého koupaliště Poděbrady. „Je to naše povinnost postarat se o nalezená zvířata,“ uzavřel věc starosta Horky.

Přečtěte si:
V Horce na dvorku lezl dvoumetrový exotický had