„Loni jsme evidovali 99 zájemců, k dnešnímu dni jich máme 255, ale očekáváme, že na konci týdne (kdy končí uzávěrka přihlášek, pozn. red.) jejich počet přesáhne tři stovky. Nárůst je způsoben tím, že se děti mohou hlásit až na tři střední školy zároveň,“ uvedla Romana Lachnitová, zástupkyně ředitele Slovanského gymnázia.

Více dětí se hlásí také na osmileté studium.

„Žáků pátých tříd se přihlásilo dvakrát tolik, co se týče francouzského šestiletého, tak se v podstatě nic nezměnilo, ale o tento obor je vždy menší zájem,“ poznamenala zástupkyně ředitele.

Většina středních odborných škol a odborných učilišť na Olomoucku se pro tento rok rozhodla přijímací řízení zrušit. Žáky většinou vyberou podle jejich výsledků na základní škole.

Ovšem Slovanské gymnázium bude uchazeče opět přijímat na základě testů studijních předpokladů.

„Měli jsme strach z toho, že nebudeme moci děti bez zkoušek adekvátně seřadit a vybrat ty nejlepší,“ vysvětlila Lachnitová.

Obě největší olomoucká gymnázia – Slovanské a Hejčínské – se dohodla na stejných podmínkách přijetí, aby byly v nepřehledné situaci srozumitelné.

„Chtěli jsme, aby rodičům a žákům bylo jasné, co od nich vyžadujeme a co musí splnit, abychom je přijali. Díky tomu, že máme stejná kritéria, můžeme porovnat výsledky žáka na základní škole, výsledky jeho přijímacích testů a zároveň pak objektivně zvážit, koho přijmeme a koho ne,“ uzavřela Lachnitová.