K nejžádanějším školám v regionu tradičně patří Slovanské gymnázium v Olomouci, které je vůbec nejstarším českým gymnáziem na střední a severní Moravě. Od září tam otevřou dvě třídy osmiletého gymnázia, jednu třídu česko-francouzského gymnázia a tři třídy čtyřletého gymnázia.

Počet přijatých přihlášek je letos na Slovanském gymnáziu o třetinu vyšší než v loňském roce a to i proto, že si žáci poprvé mohli podat tři přihlášky.

„Nejvíc se to projevilo u česko-francouzského studia. Setrvale velký zájem máme ze strany žáků devátých ročníků základních škol, každoročně roste také zájem o osmileté gymnázium. V loňském roce si k nám uchazeči o studium podali celkem 550 přihlášek, letos je jich téměř osm stovek,“ sdělil ředitel Slovanského gymnázia Radim Slouka.

Základní škola Hálkova v Olomouci
Tady je TOP 5 základek Olomoucka, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

O čtyřleté studium má podle něj zájem 269 žáků (bude přijato 90), na šestileté česko-francouzské si podalo přihlášku 184 zájemců (bude přijato 30) a na osmileté studium se z pátých tříd základních škol hlásí 334 dětí (bude přijato 60).

Jaký je počet přihlášených a kolik studentů letos přijmou v Hejčíně, na gymnáziu Čajkovského či na církevním gymnáziu Německého řádu?
A jak jsou na tom gymnázia v Litovli, Šternberku a Uničově nebo Obchodní akademie v Olomouci?
Dozvíte se v další části článku.

Hejčín: Nárůst o stovky 

Nárůst o několik stovek přihlášek evidují také na největším gymnáziu v Česku v Olomouci – Hejčíně.

O čtyřletý obor má na Gymnáziu Olomouc - Hejčín letos zájem 257 uchazečů (přijmou 56), o šestiletý česko-anglický 315 uchazečů (přijmou 56) a osmiletý 355 (přijmou 56).

„Zájem každým rokem narůstá u osmiletého a šestiletého oboru. Letos se k nám hlásí celkem 927 uchazečů,“ upřesnil ředitel školy Karel Goš.

Stovky přihlášek dorazily také na Gymnázium Čajkovského.

„Celkem jich evidujeme 936. Do osmiletého oboru 298 (dostane se 28), šestiletého česko-španělského 250 (dostane se 28), čtyřletého všeobecného oboru 206 (dostane se 28) a čtyřletého sportovního 96 (dostane se 28). O čtyřletý jazykový obor – španělština má zájem 49 žáků (dostane se 14) a o čtyřletý jazykový obor němčina 37 žáků (dostane se 14),“ popsal aktuální převis žádostí o studium ředitel Radek Čapka s tím, že zájem o školu neustále stoupá.

Církevní gymnázium: pro většinu první volba

Na Církevní gymnázium Německého řádu v Olomouci se aktuálně hlásí skoro tři stovky zájemců. Na čtyřletý obor si přihlášku podalo 90 žáků (přijmou 20), osmiletý téměř dvě stovky (přijmou 24).

„Oproti loňskému roku došlo k nárůstu přihlášek na osmileté studium o více než padesát procent, což odpovídá tomu, že uchazeči si mohou podávat tři přihlášky a všechny si podali na gymnázia. V případě čtyřletého gymnázia je počet obdobný jako loni. Částečně to přisuzujeme tomu, že přihláška navíc byla využita spíše pro školu takzvaně na jistotu, tedy jinou než gymnázium,“ sdělil zástupce ředitele Jakub Sís.

Pro školu je podle něj klíčové především to, jaká část uchazečů ji považuje za svou první volbu.

„V případě čtyřletého studia to jsou dvě třetiny přihlášek, v případě osmiletého pak více než polovina přihlášek,“ upřesnil Jakub Sís.

ZŠ Hálkova v Olomouci
Proč jsou u přijímaček nejlepší žáci ze ZŠ Hálkova v Olomouci? Pohled dovnitř

Přibývá přihlášek i ve Šternberku, Litovli a Uničově

Větší šanci dostat se na gymnázium mají žáci, kteří se na tyto školy hlásí do Litovle, Šternberka nebo Uničova.

Například v Litovli si na osmiletý obor podalo přihlášku 78 zájemců a na čtyřletý 111.

„V obou případech otevíráme jednu třídu po třiceti žácích. Počet přihlášek má v posledních letech stoupající tendenci, evidujeme zvýšený zájem o naše gymnázium,“ potvrdil ředitel Radim Lindner.

V posledních osmi letech přibývá přihlášek také na Gymnáziu Šternberk. Od září tam budou otevírat v osmiletém i čtyřletém oboru po jedné třídě, v každé je kapacita třicet žáků.

„Na osmileté gymnázium si podalo přihlášku 81 zájemců, na čtyřleté 87,“ upřesnila ředitelka Tamara Kaňáková.

Uničovské gymnázium zaznamenává v průběhu posledních pěti let rostoucí počty přihlášek na čtyřleté studium.

„Letos jich evidujeme 78, na osmileté studium 87. V každém oboru budeme otevírat jednu třídu po třiceti žácích,“ sdělil zástupce ředitele Lubomír Balcárek.

Přijímačky na střední školu. Ilustrační snímek
Výpočty z grafů pokosí u přijímaček většinu žáků. Úspěšná je jen Praha

Jedna třída ekonomického lycea navíc

Velmi poptávanou střední školou je také Obchodní akademie v Olomouci. Ta v září otevře dvě třídy obchodní akademie a dvě třídy ekonomického lycea, v každé bude po třiceti žácích.

„Na obchodní akademii se hlásí 200 uchazečů, na lyceum 249. Počty v posledních letech mírně stoupají. Od letoška budeme otevírat jednu třídu ekonomického lycea navíc, zájem o tento obor bude lépe uspokojen,“ předpokládá ředitelka Romana Nádvorníková.

Obor obchodní akademie je na Olomoucku možné studovat také na Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti v Uničově.

„Hlásí se nám osm desítek zájemců, přijímat budeme třicet žáků,“ popsal aktuální čísla ředitel Pavel Nováček.