„Plošně účast škol v Olomouckém kraji v tuto chvíli nelze odhadnout, ale velké střední školy už nám hlásí podporu stávce, také gymnázia, byť jejich asociace nepodporuje stávku,“ informovala v pondělí dopoledne předsedkyně krajské odborové rady Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Eva Hrdličková.

Každou hodinu se počet škol avizujících stávku zvyšoval.

„Gymnázium Olomouc-Hejčín, Gymnázium Čajkovského v Olomouci, gymnázium v Zábřehu na Moravě, Střední škola polytechnická v Olomouci. Tady všude se dohodli a škola ve středu zavírá,“ vyjmenovávala.

Olomoucká gymnázia o stávce už dopoledne informovala na svých internetových stránkách.

„Vzhledem k tomu, že Odborová organizace pracovníků ve školství vyhlásila na středu stávku, ke které se přihlásilo 73 pedagogických pracovníků Gymnázia, Olomouc-Hejčín, není možné zajistit na tento den výuku,“ oznámil ředitel školy Karel Goš, který na středu vyhlásil ředitelské volno.

Stávkujeme za kvalitnější školství pro naše děti

Připojují se i učitelé ze Slovanského gymnázia Olomouc: „Stávkou chceme důrazně vyjádřit náš nesouhlas s opětovným nesplněním našich oprávněných požadavků na zvýšení platů pracovníků školství. Chceme dát veřejně najevo svůj postoj. Stávkujeme především za kvalitnější školství pro naše děti.“

Odbory proto už v pondělí tušily masivní podporu velkých, především středních škol. „Uvidíme, jak malé školičky,“ poznamenala Eva Hrdličková s tím, že přesný počet stávkujících škol by měly mít odbory k dispozici ve středu dopoledne.

V Bystřici ani na Bouzově školu nezavřou

Například ředitelka Masarykovy základní školy a mateřské školy Velká Bystřice Jana Raková v pondělí dopoledne sama nevěděla, zda se ve středu bude učit, nebo ne.

„Ve 13.30 máme poradu s pedagogy, kde se teprve rozhodne, jak bude středa vypadat,“ reagovala ředitelka školy s více než 400 žáků, jejichž rodiče už byli netrpěliví a čekali na zprávu, aby si případně zajistili volno v práci či prarodiče školáka.

„Několik pedagogů vstupuje do stávky, nicméně není to takový počet, abychom nemohli zabezpečit celodenní výuku dle rozvrhu. Všichni rodiče obdrží informaci hromadným mejlem,“ uvedla v 15.00 ředitelka.

Požadavky stávkujících však velkobystřičtí pedagogové podporují a chtějí to dát najevo.

„Zítra zformulujeme prohlášení, které budeme prezentovat na našich webových stránkách a bude viset na vstupních dveřích do školy,“ dodala v pondělí odpoledne ředitelka.

Nezavře ani základní škola na opačném konci Olomoucka – v Bouzově.

„Oběhla jsem pedagogy, abychom věděli, s tím počítat. Panuje shoda, že bude zachován provoz, byť požadavek 10 procent do tarifu podporujeme. I s ohledem na rodiče, kteří by museli řešit hlídání, však školu nezavřeme. Na malé vesnické základní škole, pod kterou spadá třináct obcí, to není tak jednoduché jako na velké střední škole ve městě,“ poznamenala zástupkyně ředitelky Základní školy Bouzov Světlana Nováčková.

Podporu stávkujících dají v bouzovské škole se sedmi desítkami žáků najevo. Na vstupní dveře vylepí informaci o podpoře stávky. „Učitelé zvažují, že podporu stávce vyjádří i trikolorou na oděvu,“ poznamenala Nováčková.