Rozhodnutí sněmovny ještě musí potvrdit Senát a prezident. „Pro nás je to velká úleva, protože děti jsme už jednou na gymnázium přijali a nevidíme důvod, aby tím prošly znovu,“ uvedl ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka.

Studenti, kteří by museli zkoušky skládat příští rok, tuto zprávu vítají. „Pokud by zkoušky nebyly, budeme rádi. Myslím si však, že když už jsme se sem jednou dostali, tak by neměl být problém přijímačky znovu udělat. Navíc zkoušky připravují učitelé z téhle školy, takže by nás na to určitě připravili , tak snad není velké riziko, že bychom museli jít pryč,“ uvedla studentka druhého ročníku Martina Koštanská, kterou by postupové zkoušky čekaly na jaře 2008.

Ředitelé víceletých gymnázií upozorňují i na další úskalí dodatečných zkoušek. „Rodičům jsme museli vysvětlovat, že za to nemůžeme, že to je zákon. Přitom jsme je na to hned po přijetí dětí upozorňovali. Ale zapomněli na to a pak měli výhrady, že je to vůči dětem nespravedlivé,“ uvedl Evžen Mayer, ředitel Gymnázia v Olomouci-Hejčíně.

V loňském školním roce si nakonec poradili. „Naši žáci postupovou zkoušku složili. Přihlásil se jen jeden žák z venku, který zkoušku také udělal. Nedošlo k žádné krizi. Dopředu jsme studenty informovali, jak se mají připravit, aby obstáli. Museli povinně podat i přihlášku na alternativní školy, kdyby postupovou zkouškou neprošli,“ pokračoval ředitel hejčínského gymnázia. V šestiletém oboru skládali zkoušku druháci při postupu do třetího ročníku. Příští rok už se to mělo týkat i osmiletého gymnázia.

Proč ministerstvo postupové zkoušky zavedlo? „Šlo o větší propustnost mezi základním a středním školstvím. Ukázalo se však, že zvolený způsob nebyl šťastný,“ uvedl Ondřej Gabriel z ministerstva školství.

„Proto jsme také s některými poslanci připravili novelu, kterou pak předložili sněmovně,“ uvedl Gabriel a dodal: „Deváťáci se však mohou hlásit do vyššího stupně víceletých gymnázií i nadále.“

Ředitelé na postupových zkouškách nevidí téměř nic pozitivního. „Je to věc psychologická a pro žáka ne moc dobrá. Tedy to, že se znova musí podrobovat zkoušce, když už jednou byli přijatí,“ uvedl Mayer. S tím souhlasí i Slouka.

„Postupové zkoušky vnáší do rodin určitou míru nejistoty. Jediný přínos, který jsem v tom spatřoval, byl ten, že studenti, kteří byli v přístupu ke vzdělávání liknaví, museli provést hlubší sebereflexi v okamžiku opakovaných přijímacích zkoušek. Ale z hlediska spravedlnosti to nebylo fér, teď budeme jen doufat, aby to ještě schválil Senát,“ dodal.

To, že byly zkoušky náročné především psychicky, potvrzuje Kateřina Ceralová, která je skládala v minulém školním roce na hejčínském gymnáziu. „Moc nám to na sebevědomí nepřidalo, když jsme se dozvěděli, že budeme dělat přijímací zkoušky podruhé. Byla tu celkem nervozita,“ uvedla studentka, která bez problémů postoupila do třetího ročníku.

Zrušení dodatečných přijímaček na víceletých gymnáziích by mohlo začít platit ještě letos. „V tuto chvíli čeká návrh cesta Senátem a potom jej musí podepsat prezident Václav Klaus. Do konce roku by se to mělo stihnout, což znamená, že žádné postupové zkoušky by se již konat neměly,“ dodal Gabriel.

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika