Za jeho zdmi však zhruba pět let působila duchovní škola, kterou vedl Jaroslav Dobeš, známý jako guru Jára, jehož kauzu v úterý znovu otevřel Krajský soud ve Zlíně.

Na odrlickém statku, a na dalších místech, „odháčkovával“ ženy, čímž je měl zbavovat závislosti na předchozích partnerech.

Podle místních v obci nijak neškodil, rozruch působili jen známí herci.

Podle místních jezdily do „kláštera“ Kitak v Odrlicích desítky lidí a na zahradě provozovaly duchovní seance.

Dění za zdmi statku v řadové zástavbě ale nenarušovalo poklidný vesnický život.

„Občas nějaké bubínky, ale žádné problémy s nimi nebyly. Věděli jsme, že je to nějaká sekta, ale neobtěžovali nás, tak jsme to nechali být,“ popisovala osmdesátiletá žena, která žije v přízemním domě naproti přes hlavní průtah obcí. Jméno si nepřála zveřejnit.

Copak ty holky byly tak naivní?

Dům koupil mladý pár a ten se již dříve nechtěl k jeho minulosti vyjadřovat.

Ani sousedé, kteří vedle „kláštera“ žili několik let, nestáli o popularitu ve spojitosti s guru Járou a jeho tantrickými terapiemi.

„Neviděl jsem, že by se dělo něco nekalého, nikdo nekřičel, neutíkal z domu, nebyly tam žádné bujaré večírky. Bylo to spíše duchovního rázu a určitě nás to neobtěžovalo. Jednou například seděli v prostěradle na zahradě a čerpali energii ze Slunce. Akceptoval jsem je a myslel si svoje,“ popisoval zhruba šedesátník s tím, že „šamana“ Dobeše znal už dříve, věděl o jeho působení v Hodoníně.

„Osobně jsme měli normální sousedské vztahy. Pokud bylo potřeba něco kolem domu, vyšli jsme si vstříc,“ dodal.

Rozruch v poklidné vesnici působila snad jen početná auta a hlavně někteří hosté Dobešových kurzů, které Odrličtí znali z televize.

„Chodím humny na procházku a jednou, to byl pořádný šok, když jsem potkala známou herečku. Na statek jezdil i její manžel, taky herec,“ popisovala osmdesátnice.

O tom, co se na statku odehrávalo, si myslí svoje.

„Copak ty holky byly tak naivní? Možná se pak styděly za to, co se stalo, což se dá pochopit,“ poznamenala seniorka.

Bez háčků za 7,5 tisíce

Podle svědkyň, se kterými již dříve mluvil Olomoucký deník, probíhaly v Odrlicích týdenní kurzy.

Podmínkou pobytu bylo, že účastnice nebudou používat mobil, budou pít jen vodu a konzumovat podávané instantní polévky.

Po třídenních cvičeních a seminářích následovaly tantrické meditace a takzvané „odháčkování“, při němž Dobeš zbavoval ženy sexuálních háčků, které v nich zanechali bývalí partneři.

Jedině tak bylo podle něj možné otevřít cestu dalšímu duchovnímu rozvoji.

Za pobyt platili účastníci 7,5 tisíce korun.

Dobeš pobývá na Filipínách a je souzen jako uprchlý. Obžalovaný je ze znásilnění osmi svých studentek v esoterické škole.

Před zlínským soudem, kam se případ opět dostal poté, co původní tresty zrušil olomoucký vrchní soud, stojí i Barbora Plášková, která mu měla pomáhat.