„Kdo bude netrpělivý, může přijít už v 11 hodin, v tu hodinu začínají soutěžící týmy vařit guláš. Celkem by jich mělo být patnáct," uvedl starosta velkého Týnce Petr Hanuška. Program začíná okolo druhé hodiny a jako první se publiku představí cimbálová muzika RabiGabi a.G. Patnáct minut po třetí hodině odpoledne na ně naváže skupina Argema. Chybět nebude soutěž v pití piva nebo koncert v 17.45 kapely Abba CZ – revival.

„Kromě čtrnácti značek piv, které se tady budou prezentovat a které běžně nelze koupit v obchodech, tady bude i spousta stánků," nalákal starosta a poznamenal, že pivo vybírají hlavně podle toho, co chutná lidem. „Počet zájemců roste, jak mezi soutěžícími družstvy, stánkaři i mezi příchozími diváky. Kapacita zahrady je okolo devíti set, tisíce lidí a myslíme si, že i letos bude maximálně naplněná," řekl.

Stanem a plachtami proti sluníčku

Na sobotu meteorologové předpovídají vysoké letní teploty, přesahující třicet stupňů. Proto organizátoři připravují speciální ochranu proti sluníčku, aby příchozím neublížilo.

„Připravili jsme velký stan a a budeme zkoušet další místa, která budeme zatemňovat velkými mobilními plachtami. To proto, aby se v areálu zámecké zahrady dalo sedět, vystupující i diváci by mohli na prudkém slunci omdlít," vysvětlil.

Soutěž s dobrou pověstí

Hlavní atrakcí by ale měla být soutěž ve vaření guláše. Zájem soutěžících je velký, některé týmy se hlásí už půl roku dopředu.

„Vaří se hovězí, vepřový guláš, ale měli jsme tu variantu i ze pštrosího masa.

Guláše bude hodnotit odborná komise a my pro hlavního komisaře, který je odborníkem v oboru, jedeme do okolní obce. Kvůli objektivitě. Vzorky jsou anonymní a nikdo z porotců neví koho jsou. Navařit se toho musí tolik, aby porota měla co ochutnat a ještě zbylo na návštěvníky akce," řekl starosta. Místních týmů byste v soutěži ale moc nenašli, asi jen dva. Zbytek jsou totiž přespolní a to i z větší dálky.

„Soutěž má dobrou pověst. Týmy jsou většinou složené z mužů, ženy jsou v menšině. Častěji tak muži i vyhrávají a nejvíc myslivci. Ti se jí ale letos účastnit nebudou," doplnil starosta. Vstupné na celý den je osmdesát korun, večerní zábava pak přijde o polovinu méně. Děti mají vstup zdarma.