Akvarista Petr chodí do jezírka se síťkou lovit mšice. Takhle zarostlé ho nepamatuje. „

Mívalo děravé stěny, takže voda unikala. Teď je to opravené a jak voda stojí v betonové jímce, mění se pH k zásaditému a vláknitým řasám se i kvůli přítomnosti kačen daří," poznamenal šedesátiletý Olomoučan.

Sám nějaké řasy vytahal. „Je to těžké a dlouhé asi metr," dodal, že lovit teď skoro nejde.

Hmota připomínající po seschnutí barvou i pevností maskovací síť lemuje břehy upuštěného jezírka. Začali ji tam vynášet brigádníci, kteří jimi postupně plní asi sedmikubíkový kontejner.

„Jsou prázdniny, teplo, tak trávíme čas u vody," zažertoval ve čtvrtek jeden z mladíků s hráběmi v ruce. Kromě řas občas vyloví i nějaké odpadky, ačkoli košů je kolem vody dost.

Stará studna je bez vody

Protože na jezírku žijí mladé kachny, nelze práce urychlit jeho vypuštěním. Navíc je teď potíž s vodou.

„Máme problém s napouštěním. Měli jsme tu studnu, léta sloužila, ale od letošního jara jsme bez vody, nevíme proč," řekl Jiří Svačinka, technický náměstek olomouckého výstaviště Flora, které se o parky stará. Než se závada vyřeší, přivádí se zatím voda z jiné studny vzdálené asi tři sta metrů.

Boj s řasami

Výstaviště s řasami ve stojaté vodě bojuje, při teplotách ke čtyřiceti stupňům Celsia to ale nemělo snadné.

„Bojujeme s tím, aby se to nevrátilo, na druhou stranu musíme brát ohled na živočichy a nemůžeme to přehánět s chemií. Ošetřujeme to modrou skalicí, která růst řas potlačuje. Minulé roky se dařilo držet množství řas ve slušném stavu, letošní vedra s tím ale pohnula," dodal Svačinka, jenž doufá, že extrémní teploty byly výjimkou a už se nevrátí.